Europa Szwecja

Szwecja / Skania (Skåne), Österlen – Święty Olaf

Im dalej na wschód tym Skania  (Skåne) bardziej sielska. Tu są jej najpiękniejsze plaże i kameralne nadmorskie porty. Zapach ryb kusi by odwiedzać miejscowe tawerny zwane krog (czyt. krug) i skosztować potrwa z łososia lub śledzi. Niegdyś jednak kresy prowincji miały opinię najdzikszych w całej duńskiej monarchii. Österlenu nie odwiedzali nawet królowie.

do-sieci_St-Olof

Teraz nie jest już oczywiście dziko, ale dziwnie bywa często. Czyż bowiem nie zakrawa na paradoks, że w kraju uchodzącym za najbardziej ateistyczny w Europie, spotyka się kościoły w każdej bez mała wiosce?! I nie są to jakieś tam prowincjonalne kościółki. Ale dzieła architektury, których mury pamiętają czasy romańskie, wnętrza zaś wypełniają prawdziwe skarby – freski na ścianach, gotyckie rzeźby i obrazy w nawach oraz w ołtarzach. Najwięcej czasu spędziłem w kościele św. Olafa (Sankt Olofs kyrka). Patron kościoła dał nazwę niewielkiej wiosce. A ja byłem pod takim wrażeniem, że zaglądałem później do niemal wszystkich napotkanych po drodze świątyń, i nigdy, o ile tylko były otwarte, nie wyszedłem z nich zawiedziony.

do-sieci_St-Olof_interiorr

Te zachwycające pamiątki dawnych czasów są jednak przedmiotem gorącego sporu. Ale cóż oznacza gorący spór po szwedzku? Ano, dyskusję co zrobić z kościołami. Trwającą od lat, bo przecież prawie nikt do nich nie chodzi, a utrzymanie kosztuje. I to sporo. Pieniądze podatników płyną szerokim strumieniem nie tylko na utrzymanie budynków, ale również na pensje księży i pastorów, którzy w Szwecji traktowani są tak jak urzędnicy piastujący publiczne funkcje. Tym bardziej jest to odczuwane, że w miejscowości takiej jak Sankt Olof mieszka zaledwie 640 osób. Z drugiej strony są to zabytki przeszłości, często nie byle jakiej wartości, i nikt nie chce by pozostały bez opieki. Ponieważ nie wymyślono jak dotąd rozwiązania problemu, kościoły wykorzystuje się z jak największym pożytkiem dla miejscowej społeczności. Najczęściej pełnią więc funkcje ochronek dla dzieci. O czym świadczą stoliczki z zabawkami i przyborami do zajęć plastycznych – w każdym w którym taki kącik widziałem – używane.

INFO
http://trip-suggest.com

0 komentarzy dotyczących “Szwecja / Skania (Skåne), Österlen – Święty Olaf

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: