Europa Szwecja

Szwecja / Skania, wyspa Ven – z wizytą u Tycho Brahe

Astronom i matematyk, którego obserwacje pomogły podważyć tezę o niezmienności niebios, miał dom i pracownię na położonej w cieśninie Öresund wyspie Ven (czyt. Vijen).

Wycieczka na Ven zajmuje cały dzień. Potrzeba na nią około… 100 zł. Tyle bowiem wynoszą w przeliczeniu na złotówki koszty dotarcia stateczkiem z Landskrony i z powrotem (to zresztą jedyne połączenie wyspy z lądem również dla niespełna 400 stałych mieszkańców), wypożyczenie żółtego roweru i bilet wstępu do zrekonstruowanego obserwatorium uczonego. Sam objazd wyspy zajmuje około 2-3 godzin, ale nie warto się spieszyć. Krajobraz jest przyjemny. Widoki na brzegi duński (odległy o 8 km) i szwedzki (5 km) – fantastyczne.

Tycho Brahe (Tyge Ottesen Brahe, 1546-1601), pochodził ze szlacheckiej rodziny duńskiej. Stworzył kompromisowy, geo-heliocentryczny model Układu Słonecznego, łączący tradycję nieruchomej Ziemi z teorią ruchu ciał niebieskich Kopernika.

INFO
Tycho Brahe-museet på Ven (Muzeum Tycho Brahe na Ven; w jęz. angielskim): www.u2142220.fsdata.se

0 komentarzy dotyczących “Szwecja / Skania, wyspa Ven – z wizytą u Tycho Brahe

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: