Austria Europa

Austria / Kraj Salzburski, Salzburg – miasto trzech skarbów

W Salzburgu można spędzić równie dobrze jeden dzień, jak wciąż wracać, aby odkrywać urok zaułków, kosztować smakołyków i wsłuchiwać się w dźwięki muzyki.

PDR_salzburg_005p

Nad ciasno stłoczonymi kamienicami i świątyniami Salzburga góruje biała twierdza. Hohensalzburg, warownia biskupów, którzy władali miastem 900 lat. Wagonikiem małej kolejki wyjeżdżam z centrum na dziedziniec.

Miasto białego złota
Powodów by się tu znaleźć jest wiele. W zamkowych salach odbywają się koncerty muzyki kameralnej. Z murów, jak z żadnego innego miejsca, mogę ogarnąć wzrokiem miasto i zacząć spacer, zorientowany dokąd zmierzam. Twierdza leży na skraju skalistego wzgórza Mönchsberg, które niby mocnym ramieniem otacza przytulone do rzeki Salzach stare miasto.

Ze spiętrzenia Richterhöhe patrzę na południe, na zielone peryferia miasta. Znajduje się tam słynny z ogrodowych fontann pałac Hellbrunn. A ponad obniżeniem szerokiej w tym rejonie rzeki piętrzą się Alpy. Od tysięcy lat dolina Salzach stanowiła trakt, którym przekraczano góry. Prawdopodobnie tędy przybyli Rzymianie i założyli obóz Juvavum. Kraina nad Salzach była łakomym kąskiem. Bynajmniej nie ze względu na piękno krajobrazu, ale na obronne walory miejsca i obfitość soli. Wydobyciu białego złota zawdzięcza bogactwo miasto i cały region. Ten historyczny fakt podkreślają nazwy, w których człon „salz” oznacza przecież sól. O tym, że tradycja wydobycia soli jest dłuższa niż historia miasta, świadczą nazwy, w których słychać znacznie starsze, archaiczne określenie – Hall. Niedaleko od Salzburga leżą Hallstadt i Hallein, a po bawarskiej stronie Bad Reichenhall. Ostatnia nazwa jest szczególnie dobitna – oznacza bogactwo narodzone z soli.

PDR_salzburg_004p

Miasto miłości
Najbardziej jednak frapuje mnie widok z tarasu małej restauracji „Stadtalm”, ze skraju pionowego urwiska nad którym jest usytuowana. Wychylam się przez balustradę i widzę, że ulice dobiegają do skalnej ściany. Niejeden budynek się o nią opiera. Nieopodal wybiegają w górę solidne kamienne schody. Ba, jedna z ulic przechodzi w tunel, którym można się przedostać na drugą stronę wzgórza. Kiedy siedzę na tarasie, jestem na wysokości kościelnych wież. Choć należą do kilku świątyń, są tak blisko siebie, że tworzą zwarty kompleks. Za rzeką, chociaż tam także wznosi się wzgórze z klasztorem kapucynów, jest nieco przestronniej. Miejsce u stóp wzgórza upodobał sobie pierwszy z trzech książąt kościoła, którzy w XVII stuleciu przekształcili miasto w perłę europejskiego baroku.

Zwłaszcza arcybiskup Wolf Dietrich von Raitenau, który nie stronił od świeckich uciech i kochał piękno we wszystkich jego przejawach. Nieustającym uczuciem darzył urodziwą mieszczkę Salome Alt, dla której wzniósł otoczoną ogrodami rezydencję Altenau. Kolejny włodarz Salzburga, Markus Sittikus von Hohenems zmienił nazwę pałacu na Mirabell, by zatrzeć pamięć niesławnej miłości poprzednika. Dla siebie natomiast i ku uciesze swego dworu wzniósł w tym czasie Hellbrunn. Jego następca, Paris Lodron, włączył rezydencję w obręb miejskich murów i spędzał w niej praktycznie cały czas. W Sali Marmurowej podejmował gości i organizował koncerty. Utrwaleniu koncertowej tradycji pomógł bez wątpienia występ pięcioletniego Mozarta w roku 1760. Rzadko gdzie tak cudownie brzmią dźwięki, a odbite od złotych sztukaterii marmurów światło tworzy magiczną atmosferę. Korzystają z niej z upodobaniem pary z całego świata stając na ślubnym kobiercu. Terminy takich imprez trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Toteż często widzi się nowożeńców zwiedzających miasto w ulewnych strumieniach deszczu.

PDR_salzburg_033p

Miasto muzyki
Z góry zaglądam także w przypominającą wąwóz, słynną handlową ulicę Getreidegasse. Niezależnie od pory roku płynie nią istna ludzka rzeka. Zjeżdżam windą z góry i daję się porwać. Od sklepowych i restauracyjnych szyldów aż wiruje mi w głowie. Kowany z żeliwa pierścień otacza nawet logo restauracji McDonald’s. Ulica prowadzi pod dom, w którym urodził się Mozart. Prestiżowe festiwale muzyczne jego imienia i odbywające się niemal codziennie koncerty ściągają rzesze melomanów. I chociaż Mozart większość życia spędził poza Salzburgiem, miasto bogaci się na jego wizerunku i muzyce, tak jak niegdyś na soli. Trudno uwierzyć, że gdy Miloš Forman tworzył Amadeusza, władze miasta odmówiły zgody na kręcenie w Salzburgu i filmowe arcydzieło powstało… w Pradze.

PDR_salzburg_017p

Z kultem Mozarta wiąże się najbardziej rozpoznawalna pamiątka – kuliste czekoladowe pralinki z pistacjową masą. Mozartkugeln są wszędzie dostępne. Większość pochodzi z dużych fabryk, wiedeńskiej Mirabell (w złocistych opakowaniach) i bawarskiego Rebera (w czerwonych). Pralinkę wylansował w 1890 roku, założyciel jednego z najsłynniejszych miejskich lokali, Paul Fürst. Jego smakołyki są opakowane na niebiesko. W Café Fürst, u Dalmanna w niezbyt odległym St. Gilgen oraz w firmowym lokalu Rebera w Bad Reichenhall można skosztować ręcznie wykonanych pralinek, a nawet przygotować je osobiście pod okiem cukierniczych mistrzów.

INFO
www.salzburg.com
Najważniejszą imprezą muzyczna jest letni Festiwal Mozartowski: www.salzburgfestival.at
O słynnych mozartowskich pralinkach: www.original-mozartkugel.com

PDR_salzburg_020p

Legendarne kawiarnie Salzburga
– Café Tomaselli, Alter Markt 9 – najstarsza w mieście,
– Café Fürst – tam narodziły się Mozartkugeln, ale dziś lokal mieści się vis á vis Café Tomaselli,
– Café Bazar, Schwarzstrasse 3 – tradycyjne miejsce spotkań aktorów teatralnych.

Tekst publikowany na łamach tygodnika „Świat i Ludzie” w 2007 roku.

1 komentarz dotyczący “Austria / Kraj Salzburski, Salzburg – miasto trzech skarbów

 1. women love shopping

  I feel that is one of the most important information for me.
  And i’m glad studying your article. However
  should statement on few basic things, The site taste is ideal,
  the articles is in reality nice : D. Just right job, cheers

  Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: