Wielka Brytania / Anglia – Arundel Castle

Siedziba książąt Norfolk ma już bez mała tysiąc lat. Arystokraci dzierżący najwyższy po królewskim tytuł w Koronie Brytyjskiej piastują prestiżowe godności, przede wszystkim Marszałka Anglii (Earl Marshal).

Arundel_3405Jako jeden z tak zwanych Wielkich Urzędników Państwowych (Great Officers of State), Marszałek Anglii sprawował w średniowieczu pieczę nad królewskimi stajniami. Współcześnie odpowiada za organizację uroczystości koronacyjnych i otwiera sesje Parlamentu. Spadkobierca rodowych apanaży i tytułu jest zawsze jednym z trzech kandydatów do urzędu Naczelnego Kamerdynera Anglii (Chief Butler of England). Z tytułem Lorda Marszałka wiąże się także kierowanie College of Arms, głównym urzędem heraldycznym Anglii, Walii i Irlandii Północnej.

Arundel Castle został poddany pieczołowitej rekonstrukcji na przełomie XIX i XX w. Stąd silne wtręty neogotyckie w archaicznej, pamiętającej średniowiecze bryle oraz w dekoracjach. Ciekawostką jest fakt, że zamek był jednym z pierwszych obiektów, które w Anglii zelektryfikowano i wyposażono w bieżącą wodę.

Arundel_3516W cieniu gigantycznego, otoczonego ogrodami zamczyska rozsiadło się miasteczko. Po angielsku ciasne i malownicze, jakby wyjęte z animacji o Listonoszu Pacie, którego figurkę można zresztą spotkać przy jednej z ulic.

INFO
www.arundelcastle.org

Reklamy

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.