Europa FFB Francja

Francja / Górna Sabaudia, Grand Massif – la grolle

Tradycyjny, popularny w subregionie Grand Massif w Alpach Rodanu, podawany na gorąco napój alkoholowy.

Jego składniki to kawa, cukier, wanilia, 40% Cointreau, sznaps oraz coś jeszcze, co jest zawsze tajemnicą konkretnego gospodarza. Do picia służy specjalne gliniane naczynie, które należy trzymać w dwóch rękach. Ma od 6 do 12 ustników, i też określane jest mianem la grolle. Pierwszy łyk należy do pana domu, potem naczynie krąży wśród stołowników. To tradycja i przyjemny element wieczornych posiłków spożywanych zwyczajowo wraz z gospodarzami w domach typu gîte, w których wynajmując pokój mieszka się najprzyjemniej, płaci stosunkowo niewiele, i wieczorny posiłek spożywa ze wszystkimi domownikami, szlifując francuski (a jak ktoś się martwi, że nie rozumie ani słowa, to po kilku łykach grolla zobaczy, że nauka stanie się łatwiejsza).

INFO
Morillon leży ok. 60 km od Genewy, 50 km od Chamonix: www.ot-morillon.fr. Napoju kosztowałem w prowadzonym przez rodzinę Gérard Le Gîte „Visigny” (Visigny n°6 – Masson Gérard); adresy domów sieci Gîte de France pogrupowane regionami w portalu: www.gites-de-france.com

Tekst publikowany w portalu magazynswiat.pl

0 komentarzy dotyczących “Francja / Górna Sabaudia, Grand Massif – la grolle

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: