Niemcy / Nadrenia-Palatynat – salceson kanclerza

Wzgórza Pfalzu ciągną się wzdłuż Renu. W oddali rysują niebo potężne wieże katedry w Spirze. Stoki porastają rzędy winorośli, a u ich stóp skupiają się malownicze miasteczka.

Pfalz-do-sieci_47

Wśród nich jest Deidesheim. Posiada wprawdzie średniowieczny rodowód, ale sławę przyniosła mu dopiero słabość kanclerza Helmuta Kohla. Niemiecki mąż stanu był i smakoszem, i patriotą. Uwielbiał potrawy z rodzinnej Nadrenii, zwłaszcza wypełnione kawałkami różnorodnych mięs Saumagen (rodzaj salcesonu). Na przysmak zapraszał oficjalnych gości właśnie tutaj – do restauracji „Schwarzer Hahn”. Potrawą uraczył między innymi Michaiła Gorbaczowa i Ronalda Regana.

Saumagen jest smakowitym, choć raczej obfitym kąskiem, który znakomicie komponuje się z najpopularniejszymi w regionie rieslingami ze zboczy Pfalzu. Jesienią, w okresie winobrania równie dobrze smakuje z fermentującym dopiero winnym półproduktem, nazywanym w Niemczech Federweißer albo Federrotter – w zależności od koloru gron.

INFO
Restauracja mieści się przy rynku w Deidesheim. Jest jednym z dwóch lokali eleganckiego, 5-gwiazdkowego hotelu „Deidesheimer Hof”: www.deidesheimerhof.de

Reklamy