Niemcy / Nadrenia-Palatynat – salceson kanclerza

Wzgórza Pfalzu ciągną się wzdłuż Renu. W oddali rysują niebo potężne wieże katedry w Spirze. Stoki porastają rzędy winorośli, a u ich stóp skupiają się malownicze miasteczka.

Pfalz-do-sieci_47

Wśród nich jest Deidesheim. Posiada wprawdzie średniowieczny rodowód, ale sławę przyniosła mu dopiero słabość kanclerza Helmuta Kohla. Niemiecki mąż stanu był i smakoszem, i patriotą. Uwielbiał potrawy z rodzinnej Nadrenii, zwłaszcza wypełnione kawałkami różnorodnych mięs Saumagen (rodzaj salcesonu). Na przysmak zapraszał oficjalnych gości właśnie tutaj – do restauracji „Schwarzer Hahn”. Potrawą uraczył między innymi Michaiła Gorbaczowa i Ronalda Regana.

Saumagen jest smakowitym, choć raczej obfitym kąskiem, który znakomicie komponuje się z najpopularniejszymi w regionie rieslingami ze zboczy Pfalzu. Jesienią, w okresie winobrania równie dobrze smakuje z fermentującym dopiero winnym półproduktem, nazywanym w Niemczech Federweißer albo Federrotter – w zależności od koloru gron.

INFO
Restauracja mieści się przy rynku w Deidesheim. Jest jednym z dwóch lokali eleganckiego, 5-gwiazdkowego hotelu „Deidesheimer Hof”: www.deidesheimerhof.de

Reklamy

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.