Afryka

Egipt – standardowo turystyczny

Rozległy pustynny kraj, w którym życie koncentruje się w wąskim pasie doliny Nilu, w delcie rzeki i na morskich wybrzeżach. Powierzchnia kraju wynosi nieco ponad 1 mln km². Kraj zamieszkuje blisko 80 milionów ludzi. Stolicą jest Kair, który przekształcił się w 17-milionową aglomerację.

Egipt turystyczny to przede wszystkim pamiątki starożytności odkrywane przez archeologów od XIX wieku. Kairskie muzeum posiada największą na świecie kolekcję egipskich starożytności. Pod gołym niebem zachowały się kompleksy piramid, świątynia w Abu Simbel, budowle Aleksandrii, Luksoru, Karnaku i Asuanu. Mozaikę zabytków z czasów faraonów uzupełniają obiekty wzniesione przez Greków, Rzymian i Arabów. Na liście atrakcji przyrodniczych czołowe miejsce zajmują przybrzeżne rafy koralowe, biblijne szczyty Synaju: Góra Świętej Katarzyny (najwyższa w Egipcie, 2629 m) i Góra Mojżesza (2285 m) oraz złociste plaże Dahab.

Kair
Gwarne, ludne i bez wątpienia egzotyczne miasto, które równie mocno zachwyca co męczy. Do najczęściej odwiedzanych należy w nim Muzeum Egipskie, placówka której historia sięga 1835 roku. Imponująca kolekcja liczy około 120 tysięcy archeologicznych znalezisk. W mieście znajdują się pamiątki wszystkich cywilizacji, które przez tysiąclecia tworzyły Egipt. Najsilniejsze piętno odcisnęli władający miastem od 642 roku Arabowie. Wznieśli szereg budowli, w tym ponad 500 meczetów. Do dziś jest to jedno z centrów współczesnego świata muzułmańskiego, którego symbolem jest medresa przy meczecie Al-Azhar. Uczelnia oferuje studia na różnorodnych kierunkach; mogą w niej studiować kobiety. Najlepszy widok na miasto roztacza się z liczącej 187 metrów wysokości wieży telewizyjnej – z platformy widokowej lub usytuowanej kondygnację niżej obrotowej restauracji.

Giza
Na obrzeżach kairskiej aglomeracji, na pustyni pod starożytnym miastem Giza, wznoszą się pochodzące sprzed 5500 lat piramidy. Cheopsa, opiewana jako jeden z cudów świata już przez starożytnych, Chefrena i mniejsza od nich, ale słynąca z ciekawego, dobrze zachowanego wystroju Mykerinosa. Z piramidą Chefrena związany jest monumentalny Sfinks o ciele lwa z głową faraona. W sąsiedztwie znajduje się szereg mniejszych budowli – świątyń i grobowców królowych oraz dostojników państwowych.

Luksor i Karnak
Tworzą zwarty, rozdzielony jedynie kanałem kompleks, traktowany jako jedno miasto. Położone na prawym brzegu Nilu w południowym Egipcie, szczyci się największym na świecie zespołem budowli starożytnych. Ozdobą Luksoru jest Świątynia Narodzin Amona (boga słońca, zwanego inaczej Ra). W Karnaku jest kompleks świątyń. Centralne miejsce zajmuje wśród nich poświęcona Amonowi. Aleje procesyjne łączą ją z mniejszymi, dedykowanymi bogu wojny Chonsu i żonie Amona, bogini Mut. Zespoły Luksoru i Karnaku łączy aleja procesyjna długości ok. 3 km. Zdobi ja szereg sfinksów z baranimi głowami. Baran był zwierzęciem boga słońca.

Dolina Królów
Położona w pobliżu Luksoru nekropolia władców z kilku dynastii, władających Egiptem przez blisko 500 lat. Dotychczas odkryto 63 wykute w skałach grobowce. Najsłynniejszym, z powodu zachowanego wyposażenia, stał się grobowiec Tutanchamona. Bezcenne skarby z bogato przybraną mumią faraona znajdują się dziś w Muzeum Egipskim w Kairze.

Świątynie Ramzesa II w Abu Simbel
Podczas spiętrzenia Nilu Wielką Tamą Asuańską, przesunięto je tak, że znalazły się 65 metrów wyżej, ponad lustrem wody sztucznego Jeziora Nasera. Zachował się dzięki temu efektowny chwyt starożytnych budowniczych. Przez specjalny otwór w Wielkiej Świątyni, dwa razy do roku zagląda do wnętrza wschodzące słońce. Oświetla posągi Amona, Ramzesa II i Re-Horachte, nie dotykając wizerunku boga ciemności Ptaha. Operacja zakończyła się powodzeniem, choć zjawisko możemy podziwiać o dzień później niż się to działo w oryginalnym miejscu. Pracami kierował Polak, desygnowany przez UNESCO profesor Kazimierz Michałowski.

Aleksandria
Założona w 332 roku przez Aleksandra Macedońskiego, stała się promieniującym na cały basen Morza Śródziemnego centrum rozwoju nauki i handlu. Pod rządami Arabów, którzy zajęli Egipt w VII wieku miasto rozwinęło się. Do legendy przeszła tutejsza biblioteka, która spłonęła podczas inwazji Cezara w połowie I wieku. Tradycję legendarnej biblioteki oraz księgozbiorów gromadzonych w następnych stuleciach, przejęła otwarta w 2002 roku Bibliotheca Alexandrina. Wielokulturowe miasto, pełne kościołów i meczetów, uchodzi po dziś dzień za bramę Egiptu i pełni rolę kulturalnej stolicy kraju.

Nadmorskie centra
Wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego ciągnie się słynna rafa koralowa, kusząc bogactwem barw i kształtów. W sąsiedztwie znajdują się także liczne wraki. Niewielka wioska Hurghada przekształciła się w związku z tym w jedną z najbardziej popularnych na świecie baz nurkowych. Konkuruje z nią Sharm el-Sheik, położone na półwyspie Synaj – również popularna baza nurkowa, ale także modne miejsce startu pustynnych eskapad oraz wycieczek na Górę Świętej Katarzyny i utożsamianą z biblijnym Horebem, Górę Mojżesza. Wachlarza nadmorskich kurortów dopełnia Dahab, znane – zgodnie z nazwą – ze złocistych piaszczystych plaż.

INFO
Informacje turystyczne o Egipcie (również w jęz. polskim): www.egypt.travel

Tekst był częścią materiału publikowanego na łamach magazynu „Farmacja i Ja” w 2010 roku, pt. „Apteki pod piramidami”.

0 komentarzy dotyczących “Egipt – standardowo turystyczny

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: