Liberland – niedługo może być najludniejszy w Europie

1 maja uroczyście inaugurowano istniejące, acz przez nikogo nieuznawane wolne państwo Liberland.

Liberland_znak_smallTeren, na którym ogłosił swoje realno-utopijne państwo Vit  Jedlička, czeski polityk z partii liberalnej Wolnych Obywateli, ma 7km2 powierzchni i znajduje się na pograniczu serbsko-chorwackim. Co ciekawe żadne z powyższych państw nie rości sobie do tego malowniczego zakola Dunaju pretensji. Jest więc to z punktu widzenia prawa międzynarodowego podręcznikowa wręcz Terra Nullius – Ziemia Niczyja. A ma być… Ziemią Obiecaną naszych czasów. Jak bowiem twierdzi pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia, Free Republic of Liberland (Wolna Republika Liberlandu), będzie republiką konstytucyjną z elementami demokracji bezpośredniej. Regulacje finansowe będą minimalne, a do ich przeprowadzania posłuży podobna do Bitcoina, elektroniczna waluta oparta na modelu komputerowej komunikacji Peer-to-Peer. Generalnie mottem Republiki jest hasło: „To live and let live” (Żyj i pozwól żyć innym).

Jak na razie – zgodnie z informacją podaną przez CNN, w ciągu kilku zaledwie dni wpłynęło 200 tysięcy aplikacji z 200 państw o nadanie liberlandzkiego obywatelstwa. Serbia i Chorwacja stwierdziły w tym czasie, że powstanie Liberlandu traktują jako nie wymagający komentarza żart!

Jak na razie społeczność Liberlandu komunikuje się ze światem poprzez swój funpage na FB: www.facebook.com/liberland?ref=profile oraz stronę https://liberland.org.

Reklamy