Czas zielonych szkół Europa Polska Wycieczki z MOW Travel

Piastowski Szlak testem dla przewodników

Na trasie prowadzącej przez dziedziny pierwszych Piastów, zwłaszcza wiosną i jesienią, czyli w okresach szturmu wycieczek szkolnych, przewodnicy i inne osoby prezentujące skarby naszej kultury stają codziennie przed nie lada wyzwaniem. Opowiedzieć o trudnych sprawach dzieciom. Test jest w gruncie rzeczy banalny, a na wyniki nie trzeba długo czekać. Przewodniku – czy cię słuchają dzieci? Jeśli tak – to dobrze. Jeśli nie – natychmiast zmień zawód!

Prostą prawdą jest to, że dobry towar reklamuje się sam. Właśnie wróciłem z wycieczki z 48 dzieci (V klasa szk. podst.), po Piastowskim Szlaku, więc się przewodników w akcji naoglądałem, oj naoglądałem. Na szczęście dobrych! Naszych podopiecznych nie trzeba było bowiem nawoływać by się uciszyli, skupili, skoncentrowali… Słuchali i spontanicznie zadawali pytania. A to najlepszy dowód, że ludzie, którzy nam pokazywali skarby z pogranicza Wielkopolski i Kujaw wywiązali się z zadania znakomicie!

Po pierwsze, przewodnik z katedry gnieźnieńskiej. A, że w zeszłym roku inny był równie dobry, jestem skłonny przyjąć, że to norma. Co pokazują? Przede wszystkim słynne drzwi gnieźnieńskie – arcydzieło ludwisarskie z XII wieku, z żywotem św. Wojciecha w 18 kwaterach. Krótko mówiąc – historyczny komiks. Ale jaki?! Niepowtarzalny!

Szczegóły dotyczące zwiedzania: www.archidiecezja.pl

Gniezno, arcydzieło sztuki ludwisarskiej a zarazem najstarszy i najlepszy komiks w Polsce – XII-wieczne drzwi gnieźnieńskie z żywotem św. Wojciecha w 18 kwaterach, fot. Paweł Wroński

Damian Rybak, który jest w Strzelnie przewodnikiem i kustoszem muzeum w jednej osobie. Oczywiście, też ma o czym opowiadać. Choćby o słynnych romańskich kolumnach ozdobionych personifikacjami cnót i występków, ale także o rotundzie św. Prokopa, relikwiach świętych i licznych dziełach sztuki, zdobiących strzeleński zespół sakralny. Trzeba przyznać, że świetnie mu to wychodzi, skoro przez godzinę albo więcej skupia, na tych wszystkich rzeczach uwagę małoletnich gości.

Szczegóły dotyczące zwiedzania: www.parafiastrzelno.pl

Strzelno, Damian Rybak – przewodnik i kustosz muzeum w jednej osobie, opowiada o skarbach strzeleńskiego zespołu sakralnego, fot. Paweł Wroński

Archeolog i pasjonat łucznictwa, Piotr Dmochowski, prowadzący w Biskupinie warsztaty zatytułowane „Łowiectwo pradziejowe”. Po jego opowieści, nawet kwestie praw fizyki rządzących lotem strzały i skutecznością łuków, nikomu nie wydawały się abstrakcyjne, a tym bardziej niezrozumiałe. Potem zaś… można było postrzelać!

Szczegóły dotyczące zajęć edukacyjnych: www.biskupin.pl

Warsztaty
Warsztaty „Łowiectwo pradziejowe” w Biskupinie, fot. Paweł Wroński

Proboszcz z Gąsawy, ksiądz Piotr Gogolewski. Na początku zawsze pogdera, ale że w jego naturze leżą życzliwość i pogoda ducha, chętnie i z dumą pokazuje potem skarby ukryte w niepozornym zdawałoby się, drewnianym kościele parafialnym.

Szczegóły dotyczące zwiedzania: www.archidiecezja.pl

Proboszcz parafii w Gąsawie, ks. Piotr Gogolewski opowiada o wnętrzu świątyni, fot. Paweł Wroński
Proboszcz parafii w Gąsawie, ks. Piotr Gogolewski opowiada o wnętrzu świątyni, fot. Paweł Wroński

Biskupin i Gąsawa są nanizane na linię Żnińskiej Kolei Wąskotorowej. Przy stacji w Wenecji zorganizowano kolejowe muzeum. Fantastyczny skansen, w którym można nie tylko poznać ponad stuletnią historię wąskotorówek (najstarszy eksponat pochodzi z 1899 roku), ale także przestawić zwrotnicę, opuścić semafor, czy pociągnąć za sznurek w parowozie i dać znany dobrze wszystkim sygnał dźwiękowy. Niezła zabawa, tym lepsza, że pod okiem dyrektora, pana Michała Woźniaka, albo któregoś z muzealnych przewodników, tak jak na zdjęciu poniżej – emerytowanego nauczyciela, pana Antoniego Szarego.

Szczegóły dotyczące skansenu, na stronach żnińskiego Muzeum Ziemi Pałuckiej, którego filią jest ekspozycja kolejowa: www.muzeumznin.pl

Kolejowy skansen w Wenecji, fot. Paweł Wroński

Ze skansenem kolejowym sąsiadują, górujące nad okolicą ruiny zamku Krwawego Diabła Weneckiego, jak nazwali współcześni właściciela zamku, sędziego kaliskiego Mikołaja Nałęcza. Pod średniowiecznymi ceglanymi murami rozstawiono wykonane w skali 1:1 repliki machin wojennych, m.in. wieży oblężniczej, taranu, kuszy wałowej, trebusza. Nie bez przyczyny, bo to właśnie tutaj testowano bombardy przed wyruszeniem pod Grunwald. Na strzelnicy obok machin są miniatury kilku wybranych. Można z nich postrzelać, zapoznając się jednocześnie z zasadami działania średniowiecznych urządzeń wojennych.

Informacje także na stronie Muzeum Ziemi Pałuckiej w zakładce <Zamek Wenecja>: www.muzeumznin.pl

Miniatura kuszy wałowej  na strzelnicy Wystawy Machin Wojennych w Wenecji
Miniatura kuszy wałowej na strzelnicy Wystawy Machin Wojennych w Wenecji. Z przygotowaniem kuszy biedzi się osobiście dyrektor, Michał Woźniak

Wypadałoby zapewne od nich zacząć, ale świadomie dopiero na końcu wspominam o paniach z działu oświatowego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W ciągu zaledwie godziny, z pudełek po zapałkach, herbatach ekspresowych i lekach, powstało pod kierunkiem jednej z nich… Gniezno. Z czasów pierwszych Piastów ma się rozumieć. Lekcja muzealna zatytułowana była „Królowie, rycerze, budowniczowie”. To naprawdę znakomite preludium do zwiedzania Piastowskiego Szlaku!

Szczegóły dotyczące udziału w zajęciach edukacyjnych: www.edukacja.mppp.pl

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, lekcja muzealna, fot. Paweł Wroński

INFO
Wrażenia i zdjęcia z wycieczki zorganizowanej przez biuro MOW TRAVEL Monika Węgrzyn, szczegóły na stronie Podróże z Moniką: www.monikawegrzyn.pl oraz na fanpage’u Podróże z Moniką Węgrzyn na FB: www.facebook.com.

0 komentarzy dotyczących “Piastowski Szlak testem dla przewodników

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: