Europa Francja

Francja – Mont-Saint-Michel zrewaloryzowane

Aby  zachować dla potomnych bezcenny skarb i krajobrazowy fenomen jakim jest Mont Saint-Michel, Unia Europejska, Francja i jej prowincje: Normandia oraz Bretania, podjęły przed laty współdziałanie.

Film zamieszczony na FB przez https://brightside.me/

W efekcie procesów sedymentacyjnych, morze „odsuwało się” bowiem coraz bardziej od obiektu, ustępując miejsca słonym łąkom, porastającym poszerzające się z roku na rok namuliska. Badania stanu obiektu rozpoczęto w 1995 roku. Międzynarodowi eksperci byli zgodni, że jeśli do 2040 roku nic nie zostanie przedsięwzięte, Mont-Saint-Michel znajdzie się nieodwracalnie na stałym lądzie i wzgórze otoczą słone łąki. Prace zmierzające do przywrócenia nadmorskiego charakteru obiektowi, podjęto 10 lat później. Gruntowna odnowa krajobrazu zajęła kolejną dekadę.

Skarb francuskiego dziedzictwa narodowego – Mont-Saint-Michel i zatoka odzyskują w 2015 roku swoją prawdziwą naturę. Odtąd, w czasie przypływów, Mont-Saint-Michel na powrót będzie wyspą. Tak jak przed wiekami, gdy mnichów zachwyciła regularność z jaką morze oblewało wzgórze. To właśnie skłoniło ich do osiedlenia się i stworzenia na szczycie arcydzieła religijnej architektury.

Kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia rewaloryzacyjnego miała budowa nowej zapory na rzece Couesnon. To ona zapobiega dalszemu zamulaniu zatoki. Jest więc również dziełem wybitnym, tyle że współczesnych inżynierów. Dzięki niej udało się przywrócić wyspowy charakter Mont-Saint-Michel. Zrewaloryzowany fenomen natury będzie odtąd budzić podziw kolejnych pokoleń swoim niepowtarzalnym pięknem.

INFO
www.discover-montsaintmichel.com


Tekst publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w maju 2015.

0 komentarzy dotyczących “Francja – Mont-Saint-Michel zrewaloryzowane

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: