Czechy Europa

Czechy, Morawy – Jazda Królów na Slovacku

Na odświętnie przystrojonym koniu jedzie chłopiec w dziewczęcym stroju ludowym. W ustach trzyma różę. Jego towarzysze z orszaku uwijają się w tłumie, gromadząc dary.

Scena nawiązuje do legendy, która głosi, że w 1469 roku węgierski król Maciej Korwin przemierzał Morawy w kobiecym przebraniu. Uchodził po przegranej bitwie przed wojskami Jerzego z Podiebradów, króla czeskiego. Róża w jego ustach symbolizuje milczenie jakie musiał zachowywać, by nie zostać rozpoznanym.

Etnografowie nie są wprawdzie zgodni co do genezy tego obyczaju, ale w regionie Slovacko na Morawach Południowych nikt nie przejmuje się ich wątpliwościami. Jazda Królów jak nazywa się święto, ma tam długa tradycję i nikt sobie nie wyobraża końca maja bez barwnego korowodu, bez występów miejscowych zespołów śpiewaczych, bez tańców oraz lejącego się do świtu morawskiego wina.

Jazdę Królów zobaczymy każdego roku w ostatnich dniach maja w wielu miasteczkach i wioskach regionu Slovacko. Z najbarwniejszej jednak parady i najhuczniejszej zabawy słynie Vlčnov. A że Jazda Królów uchodzi przy tym za jeden z najstarszych i najpiękniejszych ludowych obyczajów w Republice Czeskiej, w 2011 roku wpisano święto na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

INFO
www.jizdakralu.cz
www.slovacko.cz

Materiały publikowane w maju b.r. w witrynie http://magazynswiat.pl

0 komentarzy dotyczących “Czechy, Morawy – Jazda Królów na Slovacku

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: