Czechy Europa FFB

Czechy / Středočeský kraj – Krušovice, browar z historią

W smaku kruszowickich piw walory słynnego chmielu z Žatca komponują się doskonale z nowoczesną technologią i tradycyjnymi recepturami.

Należący do najstarszych w Czechach, wciąż czynnych i wysoko cenionych, browar w Krušovicach powstał w 1517 roku. To był ważny rok dla historii Czech. Zagrożone w swych interesach chłopskimi buntami, konkurujące ze sobą nieustannie stany – szlachta i mieszczaństwo, zawarły wreszcie pakt zwany Svatováclavská smlouva. Na jego mocy mieszczanie umacniali swoją polityczną pozycję w kraju, zachowując tzw. trzeci głos (obok królewskiego i szlacheckiego), czyli wpływ na decyzje w sejmowych obradach. W zamian mieszczaństwo poszło na ustępstwa w dziedzinie gospodarczej. Szlachta mogła zajmować się odtąd produkcją dóbr i handlem na terenie miast, m.in. ważyć piwo.

Královský Pivovar Krušovice, fot. Paweł Wroński
Královský Pivovar Krušovice, fot. Paweł Wroński

W takich właśnie okolicznościach wyrósł kruszowicki browar. Ale jego złote czasy nastały po 1583 roku, gdy browar kupił cesarz Rudolf II Habsburg. Kochał kruszowickie piwo, sprowadzał je na wiedeński dwór, aż wreszcie zapragnął mieć je zawsze pod ręką.

Tradycje cesarskiej jakości ważonych tu chmielowych napojów przetrwały wieki. Chociaż twórczo modyfikowane i udoskonalane, stare receptury są nadal podstawą produkowanych w Krušovicach trunków, zwłaszcza cenionego przez znawców Muszkietera, Malvaza i czarnego piwa.

Královský Pivovar Krušovice: www.krusovice.cz


O chmielu z Žatca – czytaj tutaj

Browary w Czechach – broszura w formacie pdf przygotowana przez CzechTourism –> pobierz


Materiał publikowany w portalu www.smakizycia.pl w zakładce <Śladami smaków>.

 

0 komentarzy dotyczących “Czechy / Středočeský kraj – Krušovice, browar z historią

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: