Przybył onegdaj z warszawskiego zoo. Wydalony… za przemoc w rodzinie. Prał swoich pobratymców i nie było co z nim zrobić.

Teraz ma własny basen o głębokości 5 m, którego nie opuszcza nawet na zimę. Lód nie skuwa go nigdy do dna, a i tak jego borysewscy opiekunowie kują mu przeręble żeby mógł się wydostawać na powierzchnię gdy tylko zechce. I Dawid jest szczęśliwy. Tym bardziej, że codziennie ma audytorium. Podczas pokazowych karmień o 12, 14 i 16. A poklask uwielbia. Jest urodzonym showmanem!

Zoo-safari w Borysewie, karmienie Dawida, fot. Paweł Wroński
Zoo-safari w Borysewie, karmienie Dawida, fot. Paweł Wroński

Już na kilka minut przed każdym z nich, Dawid wystawia łeb nad wodę i wodzi niecierpliwym wzrokiem za każdym pracownikiem borysewskiej placówki, zastanawiając się czy to właśnie on przyniesie w misce ulubiony przysmak – śledzie. Dostaje ich nawet 7 za prawidłowe wykonanie każdego nowego polecenia. – Żeby czuł, że mu się opłaca – mówi prowadzący pokaz opiekun. Za to co dobrze już zna dostaje 1, góra 2 ryby.

LODZ_9644
Dawid – foka szara z Borysewa, fot. Paweł Wroński

Co potrafi Dawid? Dostawiać nos do celu zwanego z angielska targetem, na tak właśnie brzmiące polecenie. Przyprowadzić rzuconą piłkę. Podać lewą lub prawą płetwę, wrócić do wody, wyskoczyć ponad powierzchnię wody dotykając nosem dłoni opiekuna… I wiele, wiele innych rzeczy, za które niezmiennie dostaje brawa od otaczającej go z zachwytem, dziecięcej najczęściej, publiczności.

Pokazy nie są jednak prowadzone tylko ku uciesze gawiedzi.

Są organizowane przede wszystkim po to żeby obejrzeć Dawida dokładnie, sprawdzić jego motorykę, wypatrzyć pierwsze objawy ewentualnej choroby, czy zadrapania.

Trening nazywa się więc fachowo medycznym, a że ma formę show, cieszy i widzów, i samego Dawida – wyraźnie podekscytowanego okazywanym mu zainteresowaniem.


Dawid w 2015 roku miał 15 lat. Waży latem około 240 kg (zimą, obrasta tłuszczem i trochę przybiera na wadze), ale nie jest otyły. Dla jego gatunku to prawidłowa waga.

Dawid, foka szara (samiec, lat 15), fot. Paweł Wroński
Dawid, foka szara (samiec, lat 15; 16 czerwca 2015), fot. Paweł Wroński

INFO www.zoosafari.com.pl


mow-travel_logoZdjęcia zostały wykonane podczas wycieczki zorganizowanej przez biuro turystyczne „MOW Travel Monika Węgrzyn” (www.monikawegrzyn.pl)

0 komentarzy dotyczących “Polska – show-fok z Borysewa

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: