Takim terminem określa się w Japonii ludzi, którzy kultywują tradycyjną sztukę – animację lalek w teatrze kabuki, wyrób samurajskich mieczy, barwienie kimon naturalnymi farbami…

Państwo otacza ich opieką nie tylko po to by udokumentować ich kunszt (i zarchiwizować poświęcone im materiały), ale również po to by zachęcić przedstawicieli młodszej generacji do przejęcia pałeczki i doskonalenia się w archaicznych zawodach. Na naszym gruncie kunszt rzemieślników hołdujących tradycji nie ma takiego wsparcia, ale pracownie ludowych artystów zagościły już na stałe w naszych skansenach, stając się żywymi elementami muzealnych ekspozycji. Obecność ludzi parających się tradycyjnym rękodziełem wzbogaca także programy festiwali folklorystycznych i historycznych jarmarków. W galerii – Wojciech Solka, wikliniarz, którego pracę i wyroby możemy podziwiać w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (www.mwmskansen.pl).

Poniższy film, zaczerpnięty z Youtube, jest autoreklamą pokazów i warsztatów wikliniarskich prowadzonych przez artystę.

0 komentarzy dotyczących “Polska – żywe skarby kultury

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: