Austria na rowerze

Przed wakacjami Austria promuje swoje wspaniałe trasy rowerowe. Popełniłem w 2012 roku przewodnik im poświęcony. Przygotowało go wydawnictwo Bookmark dla Raiffeisen Bank Polska S.A.

Rozdział 6. Przez Styrię nad Murą

W styryjskiej sieci złożonej z 66 tras rowerowych Murradweg odgrywa kluczową rolę. Zaczyna się w górskim otoczeniu, przenosząc rowerzystę między obsadzone winoroślą i jabłoniami pofalowane lekko wzniesienia przy słoweńskiej granicy. Jej charakter trafnie oddaje motto dorocznego rajdu rowerowego Tour de Mur: „Von den Tauern bis ins Thermenland” – „Z Taurów w Krainę Term”. Odgałęziające się od niej szlaki prowadzą w ciekawe, ale zazwyczaj odległe miejsca. Łącząc z nimi etapy Murradweg można odbywać fascynujące tematyczne wycieczki po Styrii nazywanej z powodu gęstych lasów zielonymi płucami Austrii. Gospodarze podsuwają zresztą sami kilka propozycji. Do przyrodniczych walorów kraju i głównych gałęzi gospodarki nawiązali turystycznymi drogami jabłek (Apfelstraße), hal (Almstraße), kwiatów (Blumenstraße), drewna (Holzstraße), wody (Wasserstraße) i wina (Steirische Weinstraßen). Na walorach historycznych oparli koncepcje dróg żelaza (Eisenstraße) i zamków (Schlösserstraße). Mimo że Murradweg jest najdłuższą trasą rowerową, nadano jej w Styrii symbol R2. Jedynkę przypisano pierwszej wyznakowanej dla rowerzystów trasie – Sulmtalradweg w styryjskiej krainie wina.

Trasa:  Predlitz – Murau – Teufenbach – Judenburg – Knittelfeld – Leoben – Bruck an der Mur – Frohnleiten – Stübing – Graz – Leibnitz – Bad Radkersburg
Długość: 305 km
Różnica wysokości: 762 m (Predlitz, 971 m n.p.m.; Bad Radkersburg, 209 m n.p.m.)
Charakterystyka: Trasę nad Murą dzieli się zazwyczaj na trzy części: R2-West – z Predlitz (od źródeł rzeki dzieli Predlitz 50 km ze stromymi zjazdami) do Knittelfeld, R2-Mitte – do głównego mostu w Grazu i R2-Ost – do Bad Radkersburga (czasem kawałek dalej na stronę słoweńską). Profile I i II części pokazują, że nie jest to trasa równie łatwa jak poprowadzone dolinami Dunaju czy Drawy. Nie zawsze też jedzie się wyasfaltowaną alejką. Jest sporo odcinków szutrowych, a miejscami trzeba się włączyć do ruchu drogowego. Trasę można pokonać w rodzinnym gronie, ale rekomendowana jest dzieciom posiadającym kartę rowerową i trochę sportowego zacięcia.

Steirische Tourismus GmbH: www.steiermark-touristik.com

Na start bez touroperatora
Najdogodniej dojechać do Predlitz koleją (www.oebb.at). Firma Bacher-Reisen oferuje także usługi transferowe (Radexpress) – 46 EUR od osoby.
Przemierzając Styrię nad Murą napotkamy grupy drewnianych domków. Są przeznaczone na kwatery dla rowerzystów. Wioski Rowerowe – Raddörf`l znajdują się w miejscowościach: Teufenbach, Judenburg, Oberaich, Judendorf i Gosdorf oraz w  St. Michael im Lungau w Kraju Salzburskim. 13-30 EUR od osoby ze śniadaniem.
[!] Na stronach www.alpregio.outdooractive.com interaktywna mapa trasy.
ETAP 6.1. Predlitz – Teufenbach (37 km)
ETAP 6.2. Teufenbach – Knittelfeld (61 km)
ETAP 6.3. Knittelfeld – Bruck an 5der Mur (51 km)
ETAP 6.4. Bruck an der Mur – Graz (62 km)
ETAP 6.5. Graz – Leibnitz (42 km)
ETAP 6.6. Leibnitz – Bad Radkersburg (52 km)


Mura – trzecia rzeka Austrii
Źródła Mury leżą w Kraju Salzburskim na wysokości 1898 m n.p.m. Rzeka uchodzi do Drawy koło wsi Legrad na terenie Chorwacji, na wysokości 128 m n.p.m. Całkowita długość 465 km. Przez 365 km – z Kraju Salzburskiego (od położonego na wysokości 1765 m n.p.m. schroniska Sticklerhütte) do Słowenii, biegnie doliną trasa rowerowa Murradweg.

Czarne złoto Styrii
Gdyby nie fakt, że w europejskiej kulturze za godła służą bohaterskie bądź święte symbole, w styryjskim herbie mogłaby się znaleźć dynia (Kürbis). Z jej miąższu powstaje sztandarowa styryjska zupa – zawiesista Kürbissuppe. A z pestek olej – Kürbiskernöl, przyprawa która zrobiła furorę. Na stołach większości restauracji, a w tradycyjnych gospodach zawsze, obok solniczki i pieprzniczki stoi w Styrii buteleczka oleju z dyni. Gęsta ciecz ma specyficzny ciemnozielony, czasem wręcz brunatny odcień. Oprócz smakowych, podkreślane są jej walory zdrowotne. Dodana do potraw usprawnia pamięć, sprzyja długowieczności i wzmacnia serce. Z powodu szerokiego zastosowania, równie dobrze do sałatek jak lodów, olej nazywa się czarnym złotem Styrii.


ETAP 6.1. Predlitz – Murau – Teufenbach (37 km)
Szlak prowadzi wśród lasów, zazębiając się z turystyczną Holzstraße (www.holzstrasse.at), łączącą 27 historycznych i współczesnych obiektów związanych z wyrębem drzew, transportem i obróbką drewna. Lasy są chlubą zachodniej Styrii, a pochodzące stąd drewno używane jest w budownictwie, do produkcji instrumentów muzycznych, mebli, zabawek.

Predlitz
Za punkt startu przyjmujemy pierwszą styryjską miejscowość, przez jaką przepływa Mura po przekroczeniu granicy z Krajem Salzburskim. Atrakcją jest tutaj parowa kolejka wąskotorowa – Murtalbahn (www.club760.at), łącząca miejscowości nad górną Murą (kursy pasażerskie co 2 godz.). Jej historia sięga 1894 r. Kilkakrotnie przetniemy tory. Zobaczymy kłęby pary i usłyszymy niesiony echem gwizd parowozu (www.turrach-predlitz.at).

St. Ruprecht
Krótki postój we wsi można połączyć z odwiedzinami w Muzeum Drewna – Holzmuseum. Oprócz placu zabaw, widokowej wieży leśnej i tematycznej ekspozycji jest tam Arboretum, w którym zaprezentowano gatunki rodzimych i egzotycznych drzew (www.holzmuseum.at).

Murau
Prawym brzegiem rzeki docieramy do miasteczka, w którym od średniowiecza waży się piwo. Przy browarze działa muzeum piwowarskie – Museum der Brauerei Murau. Jest także okazja do degustacji (www.murauerbier.eu). Ekspozycja „Holzzeit” czyni z przytulonego do brzegów rzeki miasteczka centrum kultury i przemysłu drzewnego Austrii. Można podziwiać dzieła z drewna od średniowiecznych schodów z 214 stopniami po produkty współczesnego przemysłu (www.holzwelt.at oraz www.murau-kreischberg.at).

Teufenbach
Na koniec etapu niewielka, cicha miejscowość, nad którą górują ruiny Kamiennego Zamku – Steinschloss. 10 km na południe od Teufenbach, w otoczonej górami kotlinie znajduje się benedyktyński klasztor Stift St. Lambrecht. Pięknie położony obiekt kryje cenne dzieła sztuki. Ozdobą kompleksu jest kościół klasztorny, w zrębach romański, wielokrotnie przebudowywany ma dziś barokową bryłę i wystrój (www.stift-stlambrecht.at). W Teufenbach znajduje się jedna ze wspomnianych Wiosek Rowerowych (www.teufenbach.at).


ETAP 6.2. Teufenbach – Judenburg – Knittelfeld (61 km)
Przewodnim motywem etapu jest bez wątpienia zabawa. Można bowiem wstąpić do parku rozrywki, obejrzeć gwiezdne show w planetarium i karnawałowe akcesoria z całego świata.

Märchenwald
Przystanek obowiązkowy dla rodzin z dziećmi – Freizeitpark Märchenwald, czyli park rozrywki, w którym mali i duzi goście mogą przedzierzgnąć się w marynarzy lub wikingów, założyć indiańskie pióropusze lub kowbojskie kapelusze. Dla żądnych przygody, labirynt – jak przystało na Holzwelt – z drewna (www.maerchenwald.at).

Judenburg
Kolejne po Murau, miasteczko z piękną starówką, nad którą góruje 76-metrowa wieża ratuszowa. Warto zostawić na dole rowery i wejść na górę bo galeria jest znakomitym punktem widokowym. Jest jeszcze jeden powód by zabawić w miasteczku dłużej – urządzone w wieży nowoczesne planetarium – Sternen Turm (www.sternenturm.at).

Zeltweg
Dolina Mury rozszerza się. W 1937 r. wykorzystano ten fakt budując ukryte wśród lasów i gór wojskowe lotnisko (Militärflugplatz). Po dziś dzień to największy tego typu obiekt w kraju. Nadano mu imię pioniera austriackiego lotnictwa Franza Hinterstoissera – Fliegerhorst Hinterstoisser (1 km na północ od Zeltweg; www.bmlv.gv.at).

Knittelfeld
Koniec etapu w cichym miasteczku (www.infoknittelfeld.com), pozbawionym szczególnych atrakcji turystycznych, oprócz otwartego przed kilku laty Muzeum Tradycji Karnawałowych. Zgromadzono w nim ponad 3,5 tys. eksponatów – strojów, masek i innych rekwizytów związanych z okresem kojarzonym powszechnie z beztroską zabawą (www.faschingsmuseum.at).


ETAP 6.3. Knittelfeld – Leoben – Bruck an der Mur (51 km)
Trasa prowadzi ciekawą formacją geologiczną – bruzdą utworzoną przez łączące się koło Bruck rzeki Mur i Mürz (Mur-Mürz-Furche). Bruzda ciągnie się około 150 kilometrów w niemal prostej linii z południowego zachodu na północny wschód, z rejonu Judenburga po Mürzzuschlag. Krajobraz się zmienia, a góry zdają się odsuwać nieco od rzeki. Od XIX wieku rozwija się tutaj styryjski przemysł.

Seckau
Od Knittenfeld po Kaiserberg, a więc około 20 km, Murradweg biegnie po obu stronach rzeki. O wyborze wariantu zadecyduje to czy chcemy odwiedzić położone na północ Seckau, czy nie. Kolejny bowiem raz, w pewnym oddaleniu od Mury, w pełnej słońca kotlinie, wznosi się benedyktyńskie opactwo – Abtei Seckau. Jego historia sięga wieków średnich, a zgromadzone we wnętrzach dzieła sztuki są, i obiektem podziwu zwiedzających, i służą praktykom religijnym (www.abtei-seckau.at). Najkrótsza droga do Seckau wiedzie przez Kobenz, wioskę z lewego brzegu. Po zwiedzeniu klasztoru można wrócić na Murradweg trasą R24. Szlaki połączą się w Kraubath an der Mur, ok. 5 km przed Kaiserbergiem.

St. Michael
Wjeżdżając do tej wioski mijamy ujście do Mury rzeki Liesing. Jej doliną ku północnemu wschodowi biegnie trasa R15. Przekracza dział wodny i obniża w dolinę Enns, docierając do opactwa w Admont. Jego chlubą jest największy na świecie klasztorny księgozbiór – blisko 200 tys. woluminów. Dekoracja biblioteki stanowi alegorię nauk. Nad regałami umieszczono popiersia myślicieli i artystów. Rzeźby w centralnej części bibliotecznej sali przedstawiają Niebo, Piekło, Sprawiedliwość i Śmierć. Sala ma ponad 70 m długości. Sklepienie pokrywa iluzjonistyczna polichromia (63 km z St. Michael; www.stiftadmont.at).

Leoben
Bliskość klasztorów wpływała od wieków na techniki uprawy roli i przetwórstwo płodów rolnych. Nic więc dziwnego, że Leoben jest kolejnym po Murau miastem na trasie, w którym żywe są  tradycje piwowarskie. Chociaż marka Gösser sięga korzeniami zaledwie XIX w., historia tego miejsca, związana z fundacją klasztoru dla benedyktynek rozpoczęła się u schyłku X w. W muzeum przy zakładach Gösser Brauerei można poznać tajniki powstawania chmielowego trunku i skosztować efektów miejscowej produkcji (Gösser Braumuseum; www.goesser.at). Bogaty klasztor, usytuowanie przy ważnym trakcie i rozwój przemysłu spowodowały, że w Leoben otwarto w 1840 r. uniwersytet – Montanuniversität (www.unileoben.ac.at). Eksploatacja złoży rud i lasów w okolicy wpłynęła na rozwój nauk przyrodniczych, z których uczelnia słynie do dziś. Tradycje akademickie i środowisko studenckie kształtują atmosferę miasta (www.tourismus-leoben.at). Korzystając z podążającego ku północy szlaku R38, w Leoben można wkroczyć na drogę żelaza Eisenstraße. Biegnie ona aż do Górnej Austrii łącząc miejsca związane z eksploatacją i przetwórstwem rud żelaza. Najważniejszym obiektem na trasie są imponujące, pokazowe już tylko kopalnie rudy koło miasteczka Eisenerz (32 km z Leoben; www.eisenerz.at).

Bruck an der Mur
Etap kończy się w jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Styrii, położonego u ujścia rzeki Mürz do Mury. Ozdobą starówki jest kościół św. Ruprechta o zrębach z IX w. Ze szczytu zamkowego wzgórza – Brucker Schlossberg, z platformy na szczątkach jego murów, stare miasto i dolina Mury prezentują się najpiękniej (www.bruckmur.at). Z Bruck an der Mur, trasa R13 prowadzi do Mariazell, jednego z najważniejszych sanktuariów maryjnych Austrii. Obiektem szczególnego kultu jest słynąca cudami figurka Matki Boskiej. Nazywana jest Matką Narodów Słowiańskich (Mater Gentium Slavorum), Możną PaniąWęgier (Magna Hungarorum Domina) i Wielką Matką Austrii (Magna Mater Austriae). Jak widać, co najmniej trzy nacje przypisują sobie jej szczególne względy (z Bruck 61 km; www.mariazell.at).


ETAP 6.4. Bruck an der Mur – Frohnleiten – Peggau – Stübing – Graz (62 km)
Bruck an der Mur stanowi półmetek trasy. Rzeka skręca zdecydowanie na południe. Opuszcza Mur-Mürz-Furche, i wśród coraz niższych wzgórz płynie w kierunku stolicy landu, Grazu. Szlak rowerowy biegnie lewym brzegiem rzeki do miasteczka Frohnleiten. Stamtąd, aż po przedmieścia stolicy dwuwariantowo.

Frohnleiten
Miejscowość przykuwa uwagę położeniem w zakolu rzeki. Po obu stronach rozciągają się gospodarstwa rolne i sady. Brzegi są jednak dość wysokie, miejscami skaliste. Woda wypłukuje w nich groty i nisze. W rejonie Frohnleiten Mura tworzy malowniczy przełom. Wybór dalszej drogi zależy przede wszystkim od tego co wolimy zwiedzić – ciekawą jaskinię

Peggau
Na południe od Frohnleiten, na lewym brzegu rzeki znajduje się jaskinia – Lurgrotte. Znana od czasów starożytnych została spenetrowana w latach 1894-1935. Łącznie odkryto 6 km korytarzy i drugie wyjście. Udostępnioną w latach 60. XX w. jaskinię z ciekawą szatą naciekową i ciekawymi formami skalnymi można było przejść w całości. Teraz jest to niemożliwe, ponieważ powódź stulecia w 1975 r. zniszczyła niektóre korytarze (www.lurgrotte.com).

Stübing
Wioska położona około 15 km na północ od Grazu nie przyciągnęłaby uwagi gdyby nie fakt, że na jej terenie, wśród lasów i łąk, zlokalizowano największe austriackie muzeum na wolnym powietrzu – Österreichisches Freilichtmuseum. Kolejne sektory odpowiadają poszczególnym krajom związkowym. Zwiedzanie po wyznaczonej trasie przypomina rzeczywiście podróż przez Austrię, i zabiera sporo czasu. Zaczyna się w Burgenlandzie, prowadzi przez Styrię i Karyntię do Górnej i Dolnej Austrii, następnie zaś przez Południowy (dziś włoski) i północny Tyrol do Kraju Salzburskiego oraz Vorarlbergu (Przedarulanii jak nazywano ten kraj w Polsce rozbiorowej). Chałupy, warsztaty, karczmy, spichlerze, kaplice, kościoły, tartaki, młyny – łącznie ponad 100 obiektów, odchodzących w niepamięć. Żeby nie zaznać przesytu, najlepiej zdecydować się na jeden sektor, np. styryjski. Zobaczymy, jak przemierzany wzdłuż Mury kraj wyglądał jeszcze 50 lat temu. Ze względu na skansen Stübing nazwano jest teraz doliną chłopskich zagród (Tal der Bauernhöfe). Skansen zajmuje prawy brzeg, więc jeśli chcemy tam zajrzeć, jedźmy z Frohnleiten po zachodniej stronie Mury (czynny kwiecień-październik z wyjątkiem poniedziałków, www.freilichtmuseum.at).

Graz
Z przedmieść dość długo jedzie się do centrum, bo miasto jest rozległe. Rzeka nie pozwala zabłądzić w sieci ulic i placów. Miasto podzielone na 17 dzielnic, Mura przecina z północy na południe. Starówka – Altstadt leży w całości po lewej stronie rzeki. Piętrzy się nad nim wzgórze z zamkiem – Schloßberg i wieżą zegarową – Glockenturm. Uliczki starówki są wąskie. Żeby spojrzeć na miasto z góry najlepiej wyjechać na zamkowe wzgórze – kolejką górską, szklaną windą lub stromymi schodami – Schlossbergstiege. Najwspanialszy barokowy pałacu w Grazu Schloss Eggenberg usytuowany jest na peryferiach. Na starówce mieści się Landeszeughaus – arsenał, w którym w epoce wojen z Turcją zgromadzono takie zapasy broni, że tworzą dziś największą na świecie kolekcję historycznego uzbrojenia (ponad 32 tysiące eksponatów; www.zeughaus.at). Ponad dachy kamienic wyrastają wieże gotyckiej katedry. Do gmachu przytulone jest XVII-wieczne mauzoleum cesarza Ferdynanda II. Na zewnętrznej południowej ścianie katedry frapujący fresk przedstawia trzy plagi jakie nawiedziły Graz w 1480 r.: szarańcza, dżuma i Turcy. Przedkładając życie nad muzea, warto zajrzeć na Sackstraße, uliczkę antykwariatów i pracowni, nazywaną „milą sztuki”. Oraz w rejon określany mianem Franziskanerviertel. Tworzą go uliczki wybiegające od 400 lat z Placu Franciszkańskiego (Franziskanerplatz), przy których funkcjonują masarnie i zakłady rzeźnicze co dało początek potocznej nazwie „cielęca dzielnica” (Kalbbezirk). Dziś dominują tam dobre lokale gastronomiczne. Z zabytkami sąsiadują obiekty współczesne – powód szczególnej dumy mieszkańców: ruchoma wyspa na rzece Mur – Murinsel (www.inselindermur.at) oraz galeria sztuki nowoczesnej, czyli Dom Sztuki – Kunsthaus (www.kunsthausgraz.steiermark.at oraz www.museum-joanneum.at). Murinsel mieści kawiarnię, amfiteatr i plac zabaw dla dzieci. Zainstalowana na pontonach konstrukcja projektu nowojorskiego artysty Vito Acconiego reaguje na zmiany stanu wody. Długość wyspy wynosi 46,6 m, szerokość 16,6 m, a wysokość dochodzi do  6 m; można się na nią dostać pomostami na rampach z obu brzegów. Kunsthaus cieszy się opinią najbardziej kontrowersyjnej grazkiej budowli. Pokryty „sztuczną skórą” jest dziełem Brytyjczyków, Petera Cooka i Colina Fourniera, noatabene jedynym dziełem jakie im się udało zrealizować. Też nie do końca, ponieważ nie skonstruowano „żywej skóry”, reagującej na zmiany temperatury i oświetlenia. Kunsthaus wkomponowano w starą zabudowę tak, że wchłonął istniejący w tym miejscu Eiserne Haus, budynek, który 150 lat wcześniej powstał w atmosferze skandalu. Zaprojektowany i zrealizowany przez budowniczego a zarazem przemysłowca i wizjonera Johanna Benedikta Withalma, był pierwszym budynkiem o żelaznej konstrukcji w Europie (www.graztourismus.at).


ETAP 6.5. Graz – Leibnitz (42 km)
Stosunkowo krótki etap do Leibnitz prowadzi jednocześnie do dyniowego zagłębia Styrii.

Okolice Grazu
Ze styryjskiej stolicy dotrzemy kombinacją rowerowych dróg do kilku sztandarowych atrakcji Styrii. Ku zachodowi do stadniny słynnych lipicanów w Piber – Lippizaner Heimat. Prowadzi tam   kombinacja szlaków R9 i R14 (www.piber.com oraz www.lipizzanerwelt.at). W pobliskim  Bärnbach wznosi się wiejski kościółek, o tyle jednak niepowtarzalny, że zaprojektowany przez Hundertwassera. Chociaż kształtem nie odbiega od tysięcy wiejskich świątyń środkowej Europy, to jednak ozdobiona ceramicznymi elementami elewacja jest barwna i pogodnie nastraja przybysza (www.baernbach.at). Ku wschodowi, trasy R49, R21 i R40 doprowadzą do twierdzy Riegersburg, nazywanej w XVII stuleciu najpotężniejszą twierdzą chrześcijaństwa. Wznosi się na bazaltowym wzgórzu i była najpotężniejszym ogniwem obronnego łańcucha jaki wznieśli Habsburgowie, przygotowując się na turecką inwazję (www.riegersburg.com).

Leibnitz
Miejscowość jest celem etapowym przede wszystkim jako stolica Kürbislandu (www.leibnitz.info). W okolicy znajdują się gospodarstwa, produkujące olej z pestek dyni (Kürbiskernöl); przynajmniej w dwóch można zobaczyć jak to się robi. Olej produkuje się wprawdzie w okresie grudzień-luty, ale pokazowe olejarnie funkcjonują na zasadach muzeów, więc uchylają rąbka z górą 200-letniej olejowej tajemnicy także o innej porze roku: Ölmühle Hartlieb w Heimschuh (czynne od kwietnia do października w dni powszednie; www.hartlieb.at) oraz Ölmühle Herbersdorf w gminie Rassach (czynne od maja do listopada od poniedziałku do środy; www.oelmuehle.herbersdorf.at).


ETAP 6.6. Leibnitz – Spielfeld – Mureck – Bad Radkersburg (52 km)
Na zachód od Leibnitz ciągną się otulone winnicami wzgórza styryjskiej krainy wina. Sieć tras rowerowych się tam zagęszcza (2 z nich będą opisane odrębnie). Na wschodzie rozpościera się kraina term. Szlak nad Murą zmierza do jednego z tamtejszych kurortów.

Bad Radkersburg
Na zakończenie rowerowego rajdu jak znalazł, gdyż w miejskiej Parktherme można najpierw przeprowadzić dokładne testy zdrowia. Potem zaś poprawić kondycję podczas zajęć w 50-metrowym basenie sportowym z wodą ogrzewaną przez cały rok. Po zabiegach czas na relaks w bogatym zespole miejscowych saun (www.parktherme.at). Jeśli zabiegi się spodobają nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić poozostałe słynne kąpieliska termalne południowo wschodniej Styrii – Thermenland (www.thermenland.com). Leżą tam uzdrowiska Bad Blumau (www.blumau.com), Bad Gleichenberg (www.kurtherme.at), Bad Waltersdorf (www.badwaltersdorf.com) i Loipersdorf (www.therme.at). Na bogate zasoby wód termalnych natrafiono poszukując ropy naftowej. Woda tryska z głębokości 3 tys. m, a jej temperatura oscyluje około 110 st.C. Loipersdorf to największy kompleks termalny Austrii. Styrian Spa w Bad Waltersdorf ksi kuracjuszy szklanym pawilonem, w którym można się poddać natryskom płatkami śniegu w lodowej kabinie, albo popedałować na podwodnym rowerze do ćwiczeń fitness. Termy Rogner w Bad Blumau słyną dodatkowo z tego, że zaprojektował je Hundertwasser – budynki mają miękkie, płynne linie i mienią się jak tęcza.


Inny fragment tego przewodnika w artykule poświęconym Innsbruckowi: https://pawelwronski.wordpress.com

Reklamy