Afryka Azja Europa

Chrońmy ginącą przyrodę

Tym pięknym bannerem African Wildlife Foundation promuje zabiegi ma rzecz badań i ochrony 27 gatunków zwierząt zagrożonych w Afryce wyginięciem lub ginących.

Sylwetki nosorożca i słonia, zwracają uwagę na 2 spośród nich, o których uratowanie toczy się prawdziwa wojna z nielegalnie polującymi miłośnikami trofeów, a co gorsza z kłusownikami. Kość słoniowa i sproszkowany róg nosorożca osiągają bowiem zawrotne ceny, szczególnie na rynkach krajów Dalekiego Wschodu. Są tam traktowane jako lokata kapitału (kość słoniowa i wykonane z niej dzieła sztuki, zwłaszcza misterne rzeźby) oraz remedium na liczne przypadłości z impotencją na czele (róg nosorożca). W efekcie setki tych zwierząt, symboli Czarnego Lądu, padają każdego roku ofiarą kłusowników. Od 45 lat w Indiach prowadzona jest przez National Tiger Conservation Authority akcja zapoczątkowana przez Indirę Gandhi na rzecz ochrony tygrysów bengalskich – Project Tiger. Padają ofiarą kłusowników, bo ich skóra jest warta na czarnym rynku tysiące dolarów. Oto jeden z promujących akcję bannerów.

End Tiger Trade
End Tiger Trade

Jeszcze inny przykład działań na rzecz gatunków wymagających szczególnej ochrony stanowią przedsięwzięcia Borneo Orangutan Survival Foundation (BOS). Wśród wysp Indonezji sanktuarium orangutanów znajduje się na Borneo. Niestety, te człekokształtne małpy żyją wśród drzew tropikalnych lasów. Te zaś są niszczone, karczowane, by zamieniać rozległe obszary wyspy w plantacje palmowe – dla pozyskiwania oleju palmowego. A na palmy orangutany jakoś nie chcą się przeprowadzić!

Borneo Orangutan Survival Foundation
Borneo Orangutan Survival Foundation

Polska odnotowała ogromne sukcesy w dziedzinie reintrodukcji gatunków, zwłaszcza tak efektownych zwierząt jak żubry, czy koniki polskie w typie tarpana. Od lat toczy się batalia o ochronę wilków, czy naszego drapieżnego kota – rysia. Oto jeden ze znalezionych przez nas bannerów na rzecz ochrony wilków (akcji patronuje WWF Polska).

Chrońmy wilki
Chrońmy wilki

Lista gatunków zagrożonych jet jednak znacznie szersza, a na jej czele znalazły się stworzenia dużo mniej efektowne, a w konsekwencji niemal nieznane – np. gatunki małży, czy owadów (istnieją podobne listy zagrożonych gatunków roślin!). Jak podaje WWF – co czwarty gatunek ssaków, co ósmy ptaków i aż co trzeci gatunek płazów może wkrótce zniknąć z powierzchni Ziemi !

INFO
African Wildlife Foundation: www.awf.org
National Tiger Conservation Authority (Project Tiger): http://projecttiger.nic.in/
Borneo Orangutan Survival Foundation: http://orangutan.or.id/
World Wide Fund for Nature (WWF Poland): www.wwf.pl

BOS Foundation
BOS Foundation

Material przygotowany dla portalu http://magazynswiat.pl

3 komentarze dotyczące “Chrońmy ginącą przyrodę

  1. Achillesowa pięta Brytyjczyków – lisy, polowania na lisy. https://youtu.be/lCdaET951Uc

  2. Prowadzona przez Greenpeace akcja przeciwko budowie delfinarium w Mszczonowie [sic!] takim oto się posługuje bannerem.

    Delfinarium w Mszczonowie - NIE

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: