Berlin po murze cały świat

Czas aplikacji

Odkąd smartfon stał się narzędziem codziennego użytku, „nosimy świat przy sobie”. Nic więc dziwnego, że w tak kapitałogennym interesie jak turystyka, coraz więcej podmiotów inwestuje w aplikacje, dające dostęp do bieżąco aktualizowanej, wszechstronnej informacji.

Instalacja jest bezpłatna, a opcja offline sprawia, że aplikacje są oszczędne w eksploatacji. Korzyści zaś niosą niemałe, bo łączą funkcje tradycyjnych przewodników, informacyjnych folderów, książek tele-adresowych, routplannerów i GPS, a ich interfejsy dostępne są w kilku językach.

Od rozkładów jazdy po filmowe szlaki
Najpopularniejsze są aplikacje dedykowane konkretnym miejscowościom, ale furorę robi ostatnio PocketGuide – kombajn z informacjami o ponad 150 odwiedzanych najchętniej miastach na świecie. Głosem speakera prowadzi użytkownika aplikacji przez miasto niczym żywy przewodnik (pocketguideapp.com). Wprowadzając w u progu letniego sezonu aplikację Yes I Speak Touriste (www.yesispeaktouriste.com), gospodarze Paryża spodziewają się już we wrześniu 2015 odzewu na poziomie 100 tysięcy użytkowników. Przed dwoma laty, gdy ruszyła lawina tego typu ofert, w polskiej awangardzie znalazły się największe miasta z Warszawą (Kulturalna Warszawa; www.warsawtour.pl), Krakowem (My KRK; www.krakow.pl) i Łodzią (Łódź Insider; www.lodzinsider.pl) na czele. Jednak w ubiegłym roku na gali Mobile Trends Awards 2014, tytuł „Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną” wywalczył Przemyśl mobilny (visit.przemysl.pl). Wśród aplikacji turystycznych wybija się oryginalnością i dowcipem Czech Film Trips. Przewodnik po miejscach, w których kręcono głośne filmy, choćby „Amadeusza”, czy ekranizację prozy Hrabala „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Aplikacja prowadzi przez Czechy tropem 29 kinowych hitów, również po polsku [!] (film.czechtourism.com).

Berliński Going Local
Twórcom Going Local Berlin też trudno odmówić pomysłowości. Stale uaktualniana aplikacja prezentuje miasto w odsłonach 12 dystryktów. Co ciekawe, nie tyle z perspektywy powszechnie znanych miejsc, które i tak zalicza każdy turysta odwiedzający miasto, ale tak jakbyśmy zwiedzali niemiecką stolicę prowadzeni przez mieszkających w niej od lat przyjaciół. Promująca miasto agenda VisitBerlin zaczęła lansować program w marcu 2015, odnotowując w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od premiery ponad 17 tysięcy instalacji. Aplikacja jest elementem szerszego programu. Kolejnym ułatwieniem dla odwiedzających obok Berlin Welcome Card czy hotspotów Wi-Fi rozrzuconych po całym mieście. We wszystkich punktach berlińskiej informacji dostaniemy więc sygnowane jej nazwą klasyczne przewodniki, foldery i mapy. Ponadto, aplikacja jest dostępna nie tylko na platformy iOS i Android, ale skorzystamy z puli dostępnych w niej informacji także na stronach http://www.visitberlin.de. Instruktaż korzystania i korzyści pokazuje krótki film na Youtube. A wszystko dzieje się pod nieco przewrotnym hasłem: In Berlin, everything is allowed if it’s not „verboten” (W Berlinie wszystko jest dozwolone, jeśli tylko nie jest zabronione; www.visitberlin.de).

My guide, czyli Warmia i Mazury w kieszeni
Gospodarze regionu podkreślają, że my guide jest czymś więcej niż zwyczajną aplikacja mobilną. Jest turystycznym niezbędnikiem, aktualizowanym przez ludzi znających doskonale Warmię i Mazury. Aplikacja dostarcza więc wszechstronnej informacji o miejscowościach i atrakcjach regionu, imprezach i wydarzeniach, szlakach turystycznych i trasach wycieczek. Można w każdej chwili zlokalizować dzięki niej swoją pozycję w terenie oraz zaplanować trasę wycieczki po wodzie lub na lądzie. Wszelkie treści można zarówno odczytywać, jak oglądać i odsłuchiwać, gdyż oprócz map i tekstów znajdziemy galerie fotograficzne, audioprzewodniki oraz filmy z audiodeskrypcją. Dzięki tym wszystkim mechanizmom aplikacja ułatwia poruszanie się po regionie również osobom z dysfunkcjami wzroku lub słuchu. Dostępna jest w czterech wersjach językowych: po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku. A posłużymy się nią, o ile tylko dysponujemy smartfonem z platformą WindowsPhone (od v.7.5), Android (od v.4.0) lub iOS (od v.6); (www.my-guide.warmia.mazury.pl).


Materiał publikowany na łamach magazynu „Świat Podróże Kultura” w numerze październik-listopad 2015 na str. 66-67 (—> pdf) oraz w portalu http://magazynswiat.pl.

0 komentarzy dotyczących “Czas aplikacji

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: