Europa Polska

Polska / Mazowsze – Kalejdoskop Konstancina

Pod nowym hasłem „Więcej niż uzdrowisko”, z nowym logo i twarzą lubianego aktora, Konstancin promuje swoje walory. Wspaniałą przyrodę, sprzyjający zdrowiu klimat, zróżnicowane krajobrazy oraz liczne, interesujące obiekty. Stanowią one bogactwo podwarszawskiej gminy, czyniąc z niej wyjątkowe miejsce do zamieszkania i wypoczynku, również aktywnego.

Konstancin to jedyne na Mazowszu uzdrowisko, którego symbolem i ozdobą jest tężnia solankowa. Jednak prowadzonym przez Konstanciński Dom Kultury projektem „Kalejdoskop Konstancina”, gospodarze zwracają uwagę publiczności na to, że uzdrowisko jest tym dla rozległej gminy Konstancin-Jeziorna, czym serce dla organizmu zdrowego człowieka.

Trzon konstancińskiego kalejdoskopu
Inaugurując projekt w czerwcu 2015, otwarto nowoczesne, multimedialne muzeum poświęcone rozwojowi i dziejom podwarszawskiego kurortu. W „Hugonówce”, czyli w głównej siedzibie Konstancińskiego Domu Kultury. Kolekcję utworzono przede wszystkim z archiwalnych fotografii, map, pamiątek i dokumentów, pieczołowicie przechowywanych przez mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Zabytkowa willa nadaje się do tego doskonale, ponieważ sama w sobie jest pamiątką przeszłości. Wznosi się przy ulicy Mostowej 15, nad rzeczką Jeziorką, w sąsiedztwie Parku Zdrojowego. W latach 1902-1903 wybudował ją i otworzył zakład przyrodoleczniczy Hugo Seydel, który na przełomie XIX i XX wieku prowadził wraz z braćmi drugą pod względem wielkości po Fukierze firmę winiarską w Warszawie. A że rodzina miała winnice w Serbii, Hugo pełnił w owym czasie funkcję honorowego konsula, a bracia wicekonsulów Królestwa Serbii. „Hugonówka” szczyci się więc ponad stuletnią historią. W tak długim okresie czasu była pensjonatem, działało w niej kino „Beata”. W 2014 roku, po odrestaurowaniu, stała się siedzibą KDK, mieści dziś także klubokawiarnię, sale konferencyjne i widowiskową oraz pracownie multimedialną i plastyczną. A wśród zgromadzonych w uzdrowiskowym muzeum pamiątek znalazła się oryginalna torebka na tytoń – kapciuch przywieziony niegdyś przez Hugona Seydla z Serbii.

Lasy, woda, miejsca i ludzie
Hasło „Więcej niż uzdrowisko” koncentruje uwagę mieszkańców i gości na szerokim wachlarzu atrakcji Konstancina-Jeziornej oraz inspirowanych nimi możliwościach aktywnego spędzania czasu. Nie jest to slogan bez pokrycia, bo w ramach projektu wytyczono tematyczne szlaki turystyczne. Wśród przyrodniczych są na przykład trasy kajakowa i ornitologiczna, a wśród kulturowych – Stefana Żeromskiego. Poszerzana jest sieć ścieżek rowerowych. Uruchomiono „Konstanciński Rower Miejski”, tworząc system kompatybilny z warszawskim Veturilo. Niektóre ze ścieżek wiodą śladami artystów związanych z miejscowością . Jest dedykowana filmowemu aspektowi konstancińskiej rzeczywistości. Kręcono tu bowiem sceny do wielu znanych i lubianych obrazów telewizyjnych lub kinowych, a w Skolimowie działa szeroko znany Dom Artystów Weteranów Scen Polskich (www.zasp.pl).

W bogatym programie konstancińskich imprez jest coraz więcej takich, które cieszą się szerokim uznaniem. Położone nad Wisłą Gassy stały się centralnym punktem organizowanego od kilku lat Flis Festiwalu (www.flisfestiwal.pl). Od niedawna z miejscowej przystani kursują regularne promy do położonego po drugiej stronie Wisły Karczewa. Reaktywowana przeprawa służy zmotoryzowanym i rowerzystom, poszerzając możliwości atrakcyjnego i aktywnego spędzania czasu u południowych bram stolicy.

Twarzą, głosem, drukiem i multimedialnie
Tutaj się wychowałem, chodziłem do szkoły, jeździłem na rowerze i biegałem po lesie – mówi znany aktor i mieszkaniec Konstancina, Karol Strasburger. – Zawsze pamiętałem Konstancin jako zielony, wakacyjny, piękny – dodaje. On właśnie jest „twarzą projektu”. Ale Kalejdoskop Konstancina zyskał też charakterystyczny głos, którego użyczyła Krystyna Czubówna. Usłyszymy ją, korzystając z przygotowanego specjalnie audiobooka. Pod auspicjami projektu nabrały bowiem tempa działania związane z rozpowszechnianiem wiedzy i informacji. Przygotowuje się klasyczne publikacje, takie jak przewodnik turystyczny, mapy i albumy: „Artyści dawnego Konstancina”, „Wycinanka Polska”. Powstaje też na wskroś nowoczesna sieć info-kiosków oraz zewnętrzny system wystawienniczy. Dopełnieniem projektu będzie responsywna, a wiec dostępna na wszystkich urządzeniach multimedialnych strona internetowa www.visitkonstancin.pl. Znajdziemy na niej niezbędne turyście informacje o bazie noclegowej i gastronomicznej oraz – oczywiście – o atrakcjach przyrodniczych, zabytkach, szlakach i organizowanych w ciągu roku imprezach.


INFO
* Projekt „Kalejdoskop Konstancina”: www.konstancinjeziorna.pl
* KDK: www.konstancinskidomkultury.pl
* Wirtualne Muzeum Konstancina: www.muzeumkonstancina.pl

Tekst publikowany na łamach magazynu „Świat Podróże Kultura” jesienią 2015 (pdf do ściągnięcia).


If You like this site, your support will be welcome!

$5.00


0 komentarzy dotyczących “Polska / Mazowsze – Kalejdoskop Konstancina

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: