Ameryka Południowa Polinezja Francuska

Dzień, w którym przypłynęła Kon-Tiki

Thor Heyerdahl, norweski antropolog i etnolog, zafascynowany kulturami Ameryki Południowej był przekonany, że wyspy Polinezji zasiedlili przed wiekami przodkowie Indian zamieszkujących kontynent.

Uważał, że dokonali tego dryfując po oceanie na tratwach z balsy, niesieni przez morskie prądy. Aby udowodnić słuszność swojej teorii, Heyerdahl wybudował w Peru wzorowaną na dawnych tratwach Kon-Tiki, i wyruszył na niej z towarzyszami w rejs z Callao. Po pokonaniu 4.300 mil w ciągu 101 dni dryfowania, 7 sierpnia 1947 roku dotarli na należącą do Francuskiej Polinezji wyspę Raroia w archipelagu Tuamotu, nieopodal Tahiti.

Ówczesny świat zachwycił się wyczynem, jednak naukowcy pozostali nieprzejednani. Teoria Heyerdahla wciąż jest poddawana w wątpliwość, choć badacz zamieszkał na Polinezji i wyruszał jeszcze w rejsy po oceanie, szczęśliwie dopływając do celu.

O wyprawie Kon-Tiki napisał książkę, która stała się bestsellerem. Przetłumaczoną na ponad 50 języków sprzedano już w ponad 60 mln egzemplarzy. Ba, nakręcony z wyprawy film dokumentalny nagrodzono statuetką Oscara w 1951 roku. Współcześnie zaś, rodacy badacza, nadali mu zaszczytne miano Norwega XX Stulecia.

Oryginalny obraz zarejestrowano na taśmie 16 mm. Powyższa wersja jest współcześnie zdigitalizowaną kopią, dostępną pt. „Kon-Tiki” na www.youtube.com.

W 2006 roku, zainspirowany przygodami dziadka Olav Heyerdahl, także zbudował z towarzyszami drewnianą tratwę z balsy i wyruszył jego śladem na Raroia. Gdy przybyli tam pod koniec lipca, mieszkańcy zgotowali im huczne, tradycyjne przywitanie z wieńcami z kwiatów, tańcem i śpiewem. O tym opowiada kolejny film, zatytułowany „The Tangaroa Expedition”.

Film jest także dostępny w sieci: www.youtube.com

INFO
* Historyczna tratwa z balsy z 1947 roku znajduje się dziś w Kon-Tiki Museet w Oslo (www.kon-tiki.no).
* Atol Raroia jest nazywany od z górą 60 lat Kon-Tiki Island, i mieszkańcy są z tego dumni, tym bardziej, że czerpią korzyści z turystycznego zainteresowania (www.raroia.pf).

Materiał publikowany 7 sierpnia 2015 na stronach http://magazynswiat.pl.

0 komentarzy dotyczących “Dzień, w którym przypłynęła Kon-Tiki

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: