Europa Polska

Polska – Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Sfinalizowanie tej inicjatywy zbiegło się z 25 rocznicą śmierci wybitnego polskiego himalaisty. Na południowej ścianie Lhotse, jesienią 1989 roku.

Jerzy Kukuczka, wspinacz rodem ze Śląska, przeszedł do historii jako drugi po Reinholdzie Messnerze zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników. Korony Himalajów, jak się o nich popularnie mówi, choć aż 4 z nich piętrzą się w Karakorum. Obserwujące naturalną konkurencję między Messnerem i Kukuczką media, kreowały wprawdzie atmosferę wyścigu, ale obaj wspinacze konsekwentnie odżegnywali się od tak płytkich motywacji jak: „kto pierwszy ten lepszy”. Pokonanie najwyższych szczytów świata zajęło Messnerowi 16 lat, Kukuczce 8. Każdy z nich wytyczał przy okazji nowe drogi i przekraczał bariery ludzkich możliwości. Były to bowiem pierwsze wejścia beztlenowe, po raz pierwszy w historii pokonane zostały dwa ośmiotysięczniki podczas jednej wyprawy. Niejednokrotnie też, człowiek stanął na niezdobytych wcześniej zimą szczytach. Wszystkie te dokonania pozostaną zapisane już na zawsze w dziejach światowego himalaizmu. Sam zaś Messner, niepowtarzalną epopeję jakiej był obok Kukuczki bohaterem spuentował dobitnie w depeszy gratulacyjnej skierowanej do Polaka. „Nie jesteś drugi, jesteś wielki” – napisał.

Dokumenty i pamiątki związane z górską działalnością Jerzego Kukuczki można było wcześniej oglądać w małej izbie prowadzonej przez jego rodzinę w Istebnej, w przysiółku Wilcze. O czym tak naprawdę mało kto wiedział, chyba, że osoby związane głęboką pasją z górami. Członkowie rodziny Kukuczki przystąpili dość dawno do tworzenia elektronicznego archiwum, ale dopiero środki gromadzone przez Fundację Wielki Człowiek, jaką specjalnie założyli w 2013 roku oraz finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umożliwiły sprofesjonalizowanie prac i nadanie im tempa.

Co oznacza wirtualny wymiar ekspozycji? Przede wszystkim to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych, muzeum w sieci będzie czynne bez przerwy. Ponadto, jego zasoby będą dostępne z każdego zakątka świata, o ile tylko będzie tam możliwe podłączenie się do Internetu. Efekt? Oczywiście, popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki. ale także ukazanie ich na szerokim tle złotej ery polskiego himalaizmu, jaka przypadła na lata 80. XX w. I – co chyba najważniejsze w czasach kryzysu wartości na świecie – czytelny przekaz skierowany do wszystkich: dokąd i w jakim stylu może dotrzeć człowiek owładnięty pasją!

Jerzy Kukuczka
Jerzy Kukuczka

Korona Himalajów – kalendarium Jerzego Kukuczki

1979 – Lhotse (8516 m) drogą klasyczną z Andrzejem Czokiem, Andrzejem Heinrichem i Januszem Skorkiem w ramach wyprawy KW z Gliwic, styl alpejski
1980 – Mount Everest (8848 m) nową drogą z Andrzejem Czokiem
1981 – Makalu (8481 m) nową drogą, pierwsze solowe wejście w Nepalu bez tlenu, styl alpejski
1982 – Broad Peak (8051 m) drogą klasyczną w stylu alpejskim z Wojciechem Kurtyką (w lipcu 1984 trawers masywu Broad Peak w stylu alpejskim z Wojciechem Kurtyką, bez tlenu)
1983 – Gasherbrum II (8035 m) nową drogą z Wojciechem Kurtyką – pierwsze wejście wschodnią granią, bez tlenu, styl alpejski
1983 – Gasherbrum I (8068 m) nową drogą z Wojciechem Kurtyką, bez tlenu, styl alpejski
1985 – Dhaulagiri (8167 m) pierwsze wejście zimowe, z Andrzejem Czokiem, bez tlenu
1985 – Cho Oyu (8201 m) wejście zimowe z Andrzejem Heinrichem, południową ścianą, bez tlenu
1985 – Nanga Parbat (8126 m), nową drogą w towarzystwie Carlosa Carsolio, Andrzeja Heinricha i Sławomira Łobodzińskiego, wschodnim filarem, bez tlenu
1986 – Kangchenjunga (8586 m) pierwsze wejście zimowe, z Krzysztofem Wielickim, bez tlenu, od południowej strony
1986 – K2 (8611 m) nową drogą (środkowym filarem południowej ściany – droga do dziś nie została powtórzona) z Tadeuszem Piotrowskim, bez tlenu, styl alpejski
1986 – Manaslu (8156 m) nową drogą, z Carlosem Carsolio i Arturem Hajzerem, bez tlenu, styl alpejski
1987 – Annapurna I (8091 m) pierwsze wejście zimowe, z Arturem Hajzerem, bez tlenu, od północnej strony
1987 – Shisha Pangma (8013 m), nową drogą zachodnią granią, z Arturem Hajzerem, bez tlenu, styl alpejski

INFO
Inauguracja platformy Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki miała miejsce 22 grudnia 2014; www.jerzykukuczka.com

Tekst opublikowany w grudniu 2014 w witrynie http://magazynswiat.pl.

0 komentarzy dotyczących “Polska – Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: