#inlovewithswitzerland Europa Szwajcaria

Szwajcaria – Einstein w Bernie

Urodzony w Niemczech, w żydowskiej rodzinie, obywatel świata – Albert Einstein. W 1921 roku społeczność międzynarodowa uhonorowała go Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. W stolicy Szwajcarskiej Federacji, w Bernie można poznać jego dorobek naukowy i życie prywatne.

Widok z okna bernenskiego mieszkania Alberta Einsteina, fot. Paweł Wroński
Widok z okna bernenskiego mieszkania Alberta Einsteina, fot. Paweł Wroński

Dlaczego w Bernie? Bo tam, w latach 1902-1914 Einstein mieszkał i pracował w urzędzie patentowym. Wcześniej uczył się i pomieszkiwał w różnych miejscach w Szwajcarii, a w 1901 roku otrzymał nawet szwajcarskie obywatelstwo. Niezależnie od pracy i równolegle rozwijającej się uczelnianej kariery, przez cały czas zajmował się intrygującymi go problemami z zakresu matematyki i fizyki, stopniowo dochodząc do teorii, która przyniosła mu wieczną sławę.

W kamienicy przy Kramgasse 49, głównej ulicy berneńskiej starówki mieści się pod numerem 2 mieszkanie, które przez kilka lat zajmował z pierwszą żoną i synami. Można wyjrzeć przez okno i popatrzeć na Berno w taki sposób, w jaki to zapewne czynili członkowie rodziny Einsteina. Ekspozycja skupia się raczej na życiu prywatnym noblisty, więc jest tu sporo zdjęć, pamiątek i przedmiotów codziennego użytku (Einsteinhaus; www.einstein-bern.ch).

Einstein Museum w Bernie; fot. Paweł Wroński
Einstein Museum w Bernie; fot. Paweł Wroński

Naukowy dorobek przeplata się z biograficznymi wątkami w ramach znacznie większej ekspozycji. W Bernisches Historisches Museum, w którego nazwie jest także drugi człon – Einstein Museum. Zbiory mieszczą się w neogotyckim pałacyku przy Helvetiaplatz 5, na prawym brzegu rzeki Aare, na przeciwko Parlamentu Federacji. Na wystawie przykuwa uwagę filmowy wykład teorii względności wyrażonej lakonicznym wzorem e=mc², ale przedstawionej tak, że nawet bez głębszej znajomości matematyki, staje się zrozumiała (www.bhm.ch).

O ile cały świat oddaje Einsteinowi hołd za jego dokonania naukowe, a poglądy religijne budzą ciekawość, o tyle życie prywatne budzi sporo kontrowersji. Ba, wielki uczony jest zdecydowanie krytykowany za stosunek do rodziny, a zwłaszcza do kobiet, w czym – jak się zdaje – nie wyprzedzał zanadto swoich czasów. Poza tym, motywy einsteinowskie wykorzystywane są w Bernie na wiele sposobów. Nawet w dekoracjach wystaw, gdzie umieszcza się jego zdjęcia, najczęściej z bujną czupryną rozwianych włosów, cytując z upodobaniem zarówno autentyczne, jak i wyimaginowane słowa uczonego.

Materiał publikowany w sierpniu 2015 w witrynie http://magazynswiat.pl.

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria – Einstein w Bernie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: