Niemcy – berliński mur, 54 lata później

15 sierpnia 1961 roku mur podzielił Berlin na część wschodnią i zachodnią, stając się na 28 lat symbolem zimnej wojny, żelazną kurtyną komunistycznego świata.

Pozostawiony fragment, zburzonego w 1989 roku berlińskiego muru, jest oryginalnym pomnikiem. Tworzy East Side Gallery długości 1316 m pokrytą graffiti. Jest jednym z obowiązkowych punktów na trasie zwiedzania miasta kultowymi samochodami marki trabant produkowanymi w NRD – Trabi-Safari (www.trabi-safari.de).

W dokumentalnym filmie „Podwójne życie muru berlińskiego”, Berlińczycy opowiadają o swoim życiu w epoce, której mur był konsekwencją, w której powstał, i w której dzielił świat (https://youtu.be). Niestety powiązane z nim konto zostało z Youtube usunięte.

W zamian – dokumentalny materiał z TVN24 zatytułowany „Tak wyglądał Mur Berliński”: www.tvn24.pl


O problemach integracji miasta i odnajdywaniu się ludzi w nowej rzeczywistości po zburzeniu muru, opowiada komediodramat „Good Bye Lenin” z roku 2003 w reżyserii Wolfganga Beckera. Na Youtube, podzielony na 12 części, z polskim lektorem: https://youtu.be/


Materiał opublikowany na stronach http://magazynswiat.pl, 15 sierpnia 2015 roku (w kolejną rocznicę powstania muru berlińskiego).

Reklamy