Europa Grecja

Grecja / Tesalia – festiwal tańca na Skopelos

Ta wyspa z położonego na Morzu Egejskim archipelagu Sporad znana jest przede wszystkim ze zrealizowanego na niej filmu „Mamma Mia”.

W sierpniu organizowany jest na Skopelos, Folklore Dance Festival „Diamantis Palaiologos”. Występy są znakomitą okazją do poznania kultury i folkloru ziem greckich, bo w festiwalu uczestniczą setki tancerzy z Krety, Wschodniej Rumelii i Pontu, Macedonii, Tracji, Kapadocji, Cypru, Tesalii, Epiru, Peloponezu, Grecji kontynentalnej oraz z wysp Morza Egejskiego i Jońskiego.

Organizatorzy, czyli kompania non-profit Plegma i region Tesalii, do którego należą Sporady, promują festiwal zabawnym spotem, w którym duch „Mamma Mii” przeplata się z atmosferą kultowego „Greka Zorby”.

INFO
Edycja 2015 roku miała miejsce w dniach 23-25 sierpnia.
www.dancefestival.gr oraz www.skopelosweb.gr

Poniżej filmowa impresja z festiwalowej edycji 2014 roku.

Skopelos. Podobną nazwę jak wyspa nosi główne miasteczko i port zlokalizowany w zatoce po jej północnej stronie. Od strony wschodniej góruje nad portem Palouki (546 m). Wzgórze, na którym mieści się zespół monastyrów, wznoszonych od XVI wieku: Sotiris (soteria znaczy po grecku zbawienie), Aghia Varvara (św. Barbary), Ag. Ioannis Prodromos (św. Jana Chrzciciela), Metamorphosis (Przemienienia Pańskiego) i Ag. Anna (św. Anny). Patronka ostatniego z nich, babka Jezusa, sprawuje pieczę nad gospodyniami domowymi, babciami, kobietami niezamężnymi i pracującymi mężczyznami. Ciekawostką jest fakt, że pod jej opiekę oddawali się chętnie stolarze. Jej święto jest uroczyście obchodzone 25 lipca. Na świętej górze Palouki zakazane są od wieków polowania, przez co jej stoki zamieniły się w ostoję licznych gatunków zwierząt i ptactwa (www.visitgreece.gr oraz www.skopelosweb.gr).

Na koniec krótki film o Skopelos z youtube’owskiego kanału tabia40.


Skopelos na mapie Google.


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w sierpniu 2015.

0 komentarzy dotyczących “Grecja / Tesalia – festiwal tańca na Skopelos

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: