Berlin po murze Europa Niemcy

Niemcy / Berlin, Nikolaiviertel – gotyk i wielka płyta

Dzieje Nikolaiviertel sięgają średniowiecza. Dzielnica, a niegdyś miasto nad Szprewą, stała się wraz z Cölln – sąsiadem zza rzeki, zalążkiem Berlina. W czasach komunistycznych, jej osobliwą rekonstrukcją postanowiono uczcić jubileusz 750-lecia niemieckiej stolicy, przypadający na rok 1987.

Nikolaiviertel leży w sercu miasta, na wschodnim brzegu Szprewy. Ponad dachy budynków w kwartale ograniczonym biegiem rzeki oraz ulicami Rathausstraße, Spandauer Straße i Mühlendamm, strzelają w niebo charakterystyczne wieże kościoła św. Mikołaja. Zręby świątyni pochodzą z XIII stulecia, ale na jej obecny kształt wpłynęły dokonywane przez wieki przebudowy. Mury są przeważnie XV-wieczne. I jedna wieża, bo drugą, nie mogąc się widocznie pogodzić z asymetrią, dobudowano, a w zasadzie ukończono, dopiero pod koniec wieku XIX. Najstarszy kościół w mieście nie pełni funkcji sakralnych już od 1937 roku. Świątynię zamieniono wtedy na muzeum, eksponując we wnętrzu początki Berlina.

Budynki z obrzeża kwartału mają łukowate podcienia, a domy w pierzejach ulic schodkowe późnogotyckie szczyty. Wystarczy się jednak uważniej przyjrzeć, by zauważyć, że to mistyfikacja. Większość bowiem budynków Nikolaiviertel wzniesiono… z wielkiej płyty – Plattenbau – jak ją nazywano w Niemczech. Nie przeszkadza to jednak by cieszyć się klimatem tego miejsca. Patrzeć na pełne turystów statki sunące po Szprewie, we środy włóczyć się między straganami cotygodniowego targu (działa w godzinach 9-15), popijać piwo w minibrowarze Georgbraeu (www.georgbraeu.de), czy kupić na pamiątkę herbowego berlińskiego misia, w pluszowej wersji ale za to w dowolnym rozmiarze, nawet XXL.

INFO
www.berlin-nikolaiviertel.com

Filmowy spacer po Nikolaiviertel – film z youtubowskiego kanału Wbm Mediathek

Materiał publikowany na stronach http://magazynswiat.pl w sierpniu 2015.

0 komentarzy dotyczących “Niemcy / Berlin, Nikolaiviertel – gotyk i wielka płyta

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: