Austria Europa

Austria / Wiedeń – Stephansdom, czyli czyj?

Haas Haus i Stephansdom, fot. Paweł Wroński
Haas Haus i Stephansdom, fot. Paweł Wroński

Dwa symbole Wiednia wznoszą się przy Placu św. Szczepana – nowoczesnej metropolii i miasta hołdującego tradycji. Haas Haus, szklany budynek noszący w nazwie imię projektanta i gotycka katedra, która przegląda się w taflach jego okien.

Szczególnie z tym drugim, starszym obiektem mamy nieustanny kłopot. Stephansdom – czyli katedra św. Szczepana w wielu miejscach, np. w przewodnikach czy internetowych artykułach występuje jako katedra św. Stefana.

Owszem, w naszej religijnej tradycji spotykamy obu. Szczepana – męczennika z czasów apostolskich i Stefana (po węgiersku Szent István király), króla naszych bratanków, który zasiadł na tronie w 997 roku, otrzymał koronę od papieża Sylwestra II i sprawował rządy na Węgrzech przez 41 lat. Nasza więc historia, zarówno świecka, jak i religijna każe ich odróżniać.

Jednak nasze kłopoty z tłumaczeniem imienia wiedeńskiej katedry, mają genezę, nie religijną ale lingwistyczną. Imię Stephanos, pochodzi bowiem od greckiego słowa oznaczającego wieniec, a także koronę. Zaś Słowianom znad Wisły było znane początkowo jedynie pod postacią Szczepana, gdyż do XIV, a nawet XV stulecia, w mowie naszych antenatów nie było ‚f’. Gdy się wreszcie w języku ta spółgłoska zadomowiła, drogi Szczepana i Stefana, posiadających ten sam grecki rodowód, zdecydowanie się rozeszły. Można było nawet nazywać węgierskiego króla w spolszczonej wersji Stefanem, a nie wprost z węgierska Istvanem, jak to drzewiej czyniono. Pojawił się natomiast kłopot, wcześniej zapewne nie istniejący – ze słowem ‚Stephan’ i pochodnymi, m.in. ze ‚Stephansdom’.

Zważywszy jednak na fakt, że trudno podejrzewać Habsburgów (kamień węgielny pod rozbudowę świątyni w okresie gotyku położył w 1359 roku Rudolf IV Założyciel), by umacniając cesarstwo chcieli honorować w swojej stolicy węgierskiego króla, a nie uniwersalną postać męczennika, Stephansdom jest bez wątpienia katedrą św. Szczepana!

Imponująca południowa wieża katedry ma 136,44 m wysokości i jest najwyższą spośród czterech. Po pokonaniu 343 stopni można z niej podziwiać panoramę Wiednia. Z ulicy zaś, kolorową mozaikę dachówek, z wizerunkami dwugłowego czarnego orła Habsburgów, herby Wiednia i Austrii.

INFO
Domkirche St. Stephan zu Wien: www.stephanskirche.at


Artykuł publikowany w portalu http://magazynswiat.pl we wrześniu 2015.

0 komentarzy dotyczących “Austria / Wiedeń – Stephansdom, czyli czyj?

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: