Europa Normalnie tego nie robię Polska

Prom – 16 przeprawa przez Wisłę

W aglomeracji warszawskiej, od Góry Kalwarii po Wyszogród, przeprawę przez Wisłę umożliwia 15 mostów.

Najwięcej, bo aż 10 przerzucono ich przez rzekę w granicach administracyjnych Warszawy, czyli na 28-kilometrowym odcinku Wisły. Jest wśród nich 8 drogowych i 2 kolejowe. Ciekawe rozwiązanie ma Most Gdański, po którego wydzielonej kondygnacji kursują tramwaje. Aż 3, czyli 20% wszystkich, stanowią na terenie stołecznej aglomeracji mosty kolejowe. Stricte drogowych jest więc tylko 12. Dla porównania, w podobnej pod względem obszaru, populacji i potencjału gospodarczego, aglomeracji Stuttgartu (stolica Badenii-Wirtembergii), na rzece Neckar funkcjonuje ponad 40 mostów.

Wszyscy wiemy, jakie mała ilość przepraw drogowych rodzi trudności. Szczególnie dotkliwie odczuwamy korki, i to nie tylko w godzinach szczytu. Tracimy w nich przecież czas, nerwy i pieniądze (choćby na paliwo). Obiektywność nakazuje jednak obronę Warszawy, w której przypadku budowa mostów jest nie tylko nadzwyczaj trudna, bo kapitało- i czasochłonna. Nie ma bowiem w Europie drugie metropolii, przeciętej tak szeroką rzeką. U południowych granic administracyjnych stolicy nurt Wisły ma niemal 1 km szerokości. Po stronie północnej rzeka rozlewa się na 500-600 m. W najwęższym miejscu, pod Zamkiem Królewskim, woda płynie korytem szerokości 350 m! Jest więc znacznie szersza niż Tamiza w Londynie, która na wysokości London Bridge rozlewa się na 229 m czy Sekwana w Paryżu, której średnia szerokość na terenie stolicy Francji wynosi zaledwie 100 m.

Sytuację komplikuje fakt, że Wisła ma na stołecznym odcinku niezwykle rozległe, podmokłe i porośnięte łęgową roślinnością starorzecza. Pradolina (w granicach administracyjnych Warszawy), ma miejscami nawet 3 km szerokości. A na peryferiach są jeszcze rozległe tarasy zalewowe z piaszczystą glebą i obfitymi wodami gruntowymi na małej głębokości. Ponadto, pradolinę flankuje wysoka skarpa, która sięgając od 6 do 25 m wysokości, ciągnie się na lewym (zachodnim) brzegu rzeki. Na terenie stolicy wałem blisko 30-kilometrowej długości.

Taki układ jest nader atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo. A to ważne, np. z turystycznego punktu widzenia. Trzeba jednak pamiętać, że z technicznego i ekonomicznego – budowa przepraw przez Wisłę jest gigantycznym wyzwaniem! Bo oprócz samych mostów, trzeba zawsze budować długie wiadukty na estakadach, którymi pojazdy pokonają całą pradolinę i wydostaną się na skarpę. Najbardziej szacowny ze stołecznych, Most Poniatowskiego liczy 506 m długości, wiadukt po którym wjeżdża się w Aleje Jerozolimskie 700 m, a cała trasa mostowa wraz ze zjazdami po obu stronach rzeki – 3542 m. Wystarczy przyjrzeć się także rozwiązaniu Mostu Siekierkowskiego, który nominalnie ma tylko 500 m, żeby widząc jak długie są wiadukty łączące go z krawędziami pradoliny, zrozumieć problem.

Uruchomioną latem 2014 roku przeprawę promową przywitali więc z radością rowerzyści i zmotoryzowani. Ale nie tylko turyści. Bo w opisanych warunkach prom z Konstancina do Karczewa ma nie tylko estetyczne znaczenie. Jest po prostu 16 przeprawą (13 drogową) przez królową polskich rzek, na newralgicznym odcinku Wisły. Ale czynną niestety tylko od wiosny do jesieni.

INFO
Prom linowy przez Wisłę na trasie Gassy (gm. Konstancin-Jeziorna) – Karczew (droga nr 712), działa od kwietnia do listopada, w zależności od stanu wody. Od poniedziałku do piątku kursy odbywają się w godz. 6.00 – 20.00; w weekendy: 8.00 – 20.00 (ostatnie kursy – start w Gassach). Zmiany w rozkładzie uzależnione od długości dnia w miesiącach wiosennych i jesiennych, ogłaszane są na bieżąco na stronach przeprawy: www.prom-gassy-karczew.pl oraz na: www.facebook.com.
Opłaty (cennik: www.prom-gassy-karczew.pl)
– 3 zł od osoby
– 2 zł – rower
– 5 zł – motocykl
– 9 zł – samochód osobowy
– 12-15 zł – samochody dostawcze; 5-9 zł – przyczepy (zależnie od DMC)


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl we wrześniu 2015.

2 komentarze dotyczące “Prom – 16 przeprawa przez Wisłę

 1. Pierwszym mostem w Warszawie była (wspomniana w poprzednim komentarzu), drewniana przeprawa z końca XVI wieku, zlokalizowana na wysokości dzisiejszej ulicy Mostowej. Ze względu na lekką konstrukcję, niszczoną podczas każdej zimy przez napływającą krę przetrwała ona jedynie 35 lat.

  Kolejne mosty były już konstrukcjami tymczasowymi, opartymi na łodziach (tzw. łyżwach). Powstawały w następnych stuleciach sezonowo, łącząc ulicę Bednarską z dzisiejszą ulicą Okrzei oraz Kłopotowskiego. Dzięki tej lokalizacji ciąg ulic Ząbkowskiej i Okrzei nabrał szczególnego znaczenia – prowadząc do jedynego wówczas miejsca przeprawy przez rzekę stanowił główną drogą dojazdową do miasta po prawej stronie Wisły. Poruszała się nią głównie szlachta z Litwy, przybywająca do Warszawy w okresie trwania sejmów lub na co dzień okoliczna ludność, szczególnie z Ząbek. Na skutek budowy wałów wokół miasta ulica Ząbkowska stanowiła w pewnym okresie jedyny wjazd do miasta od strony wschodniej, co jeszcze bardziej podkreśliło jej znaczenie w warszawskiej miejskiej strukturze. Cały szlak pełnił swoją reprezentacyjną funkcję do momentu budowy mostu Kierbedzia, na wysokości dzisiejszego mostu Śląsko- Dąbrowskiego.

  Praska część tego szlaku miała już w pewnym okresie rangę „traktu”. Na mapach pruskich z roku 1796 opisywana jest nazwą: „Grosse Strasse nach Lithauen über Szombki”, tłumaczonej jako „wielka ulica (trakt) na Litwę przez Ząbki”.

  źródło: http://traktpraski.pl/pierwsze-mosty-na-wisle/

  Polubienie

 2. 5 kwietnia 1573 r. otwarto w Warszawie pierwszy stały most przez Wisłę. Inicjatorem powstania przeprawy był król Zygmunt August, który jednak nie doczekał końca prac, a głównym budowniczym był Erazm Giotto z Zakroczymia. Nazywano go więc „mostem mistrza Erazma”. Przeprawa była drewniana, miała około 500 m długości. Została oparta na kilkunastu (15 lub 18) podporach stałych i pięciu łyżwowych (pływających) od strony Pragi. Most znajdował się na przedłużeniu ul. Mostowej. Jego budowa wyglądała mniej więcej tak: grube na ponad łokieć pale dębowe wbijano po dwa za pomocą okutych żelazem kafarów umieszczonych na tratwach. Na tych palach sadowiono podpory i zabezpieczano je izbicami przed krą. W konstrukcji przęseł zastosowano, – jak na ówczesne czasy nowość, trójkątny układ wieszarowy. Pierwszy pal w dno rzeki wbito 25 czerwca 1567 r.; budowę ukończono w 1582. Przeprawa przetrwała do 1603 r., kiedy to uległa zniszczeniu pod naporem kry. Do 1864 r. Warszawa mostu nie miała – wtedy dopiero otwarto żelazny most Kierbedzia.

  Więcej: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/6/47891,pierwszy-most-w-warszawie-mialby-dzis-444-lata © inzynieria.com

  Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: