Polska / Dolny Śląsk – Termy Cieplickie, relaks u stóp Karkonoszy

jako A.D. – tekst promocyjny

Czy wiecie, że podczas wojen o Śląsk, jakie toczyła Austria Habsburgów z Prusami Hohenzollernów obie strony uzgodniły, że nie będą atakować uzdrowisk. Z klimatu, wód mineralnych i leczniczych urządzeń korzystali więc solidarnie ranni obu armii.

Taką sytuację odnotowują historyczne kroniki Cieplic Śląskich, znanych wtedy pod niemiecką nazwą Bad Warmbrunn. Jak widać, wiek XVIII był czasem honorowych wojen. Niestety, przeminął. Zwłaszcza przybycie Armii Czerwonej zmierzającej na Berlin w maju 1945 roku można porównać do Armagedonu. Owszem, Sowieci też skorzystali z uzdrowiskowych urządzeń. Nie zadowolili się nimi tylko na miejscu, ale wywieźli na wschód wyposażenie. Na szczęście nie zabawili długo, przekazując kurort Polakom już we wrześniu.

Dla zdrowia – dla rekreacji
Cieplicki kurort, przez stulecia odrębna miejscowość, stanowi dziś dzielnicę Jeleniej Góry. Jest bodaj najstarszym uzdrowiskiem w granicach Polski. A do tego jedynym w kraju, w którym z obfitych źródeł tryska woda o temperaturze dochodzącej aż do 89 stopni. Z ich leczniczych właściwości znanych od wczesnego średniowiecza, a związanych z zawartością związków siarki, krzemu i fluoru korzystają dziś zarówno Uzdrowisko Cieplice, jak i otwarte w 2014 roku Termy Cieplickie.

W obu przypadkach wodę do kąpieli schładza się oczywiście do poziomu 28-36 stopni. Tyle, że w zakładzie przyrodoleczniczym i sanatoriach uzdrowiska, woda służy zabiegom leczniczym. Jest wysoce zmineralizowana, więc kąpiele odbywają się pod lekarską kontrolą, ściśle wedle medycznych zaleceń. Bo zgodnie ze znaną od pokoleń zasadą – co za dużo to niezdrowo. Mineralne składniki w nadmiarze, zamiast pomóc, mogłyby szkodzić zdrowiu.

Nie tylko baseny
W termach natomiast, gdzie używa się wody zmineralizowanej w niższym stopniu, nie ma żadnych ograniczeń i można się pluskać do woli. Bez względu na wiek. W efekcie, odwiedzają je chętnie również kuracjusze, którzy w uzdrowisku zażywają kąpieli zdrowotnych w ściśle określonym rytmie, a w termach po prostu się relaksują. A że nawet najprzyjemniejsze przesiadywanie w ciepłej wodzie może znudzić, kompleks termalny podzielony jest na trzy strefy, bogate w różnorodne urządzenia. W czynnej jedynie latem są baseny zewnętrzne, zjeżdżalnie, gejzery i parasol wodny. Można grać w aquabasket i korzystać z plaż – drewnianej i zielonej, wylegując się na leżakach. W głównej, całorocznej pod dachem znajduje się basen rekreacyjny z hydromasażami, huśtawką wodną i „dziką rzeką”, połączony z pływackim, w którym są 4 tory długości 25 m, brodziki ze zjeżdżalniami i tryskaczami dla dzieci, wanny jacuzzi, zjeżdżalnie „Anakonda” i „Cebula” oraz 2 baseny termalne „Norweski” i „Zdrojowy” z leżankami wodnymi. Spod dachu można też wypłynąć na zewnątrz – bez względu na pogodę i temperaturę powietrza. O tym warto pamiętać, zwłaszcza teraz, gdy zbliża się zima. Bo nic tak nie odpręża i nie relaksuje po kilku godzinach spędzonych na nartach, jak ciepłe kąpiele. A Cieplice Śląskie-Zdrój leżą nie daleko od popularnych ośrodków narciarskich Karkonoszy i Gór Izerskich.

Rekreacja i ekologia
Równie mocno regenerujący i relaksujący jak kąpiele jest pobyt w SPA, trzeciej strefie oferowanej gościom przez Termy Cieplickie. Z dwoma saunami fińskimi o różnej temperaturze, sauną parową, sauną infrared, biczami wodnymi, wannami jacuzzi, tepidarium, grotą śnieżną, fontanną lodową, a wreszcie strefą relaksu z podgrzewanymi leżankami ceramicznymi oraz z gabinetami do różnorodnych zabiegów i masaży, które regenerując ciało i sprzyjając urodzie, poprawiają samopoczucie.

W termach można bawić dłużej, i w różnych celach. Można się na przykład uczyć pływać. Jest zaplecze konferencyjne. Całości dopełniają sklep sportowy i strefa gastronomiczna. Zaś ciepło bijące z ziemi się nie marnuje, bo odzyskane z gorących źródeł, wykorzystywane jest do ogrzewania kompleksu i wody użytkowej. Termy Cieplickie, co także warte podkreślenia, są obiektem na wskroś nowoczesnym i w pełni ekologicznym.

INFO
Termy Cieplickie znajdują się w Jeleniej Górze, przy ul. Park Zdrojowy 5. Są czynne codziennie w godz. 6.00-23.00 (www.termycieplickie.pl).


Materiał publikowany na łamach magazynu „Świat Podróże Kultura” w numerze październik-listopad 2015 na str. 42-45 (—> pdf).

Reklamy