Austria Europa

Austria / Tyrol – Ventertal

W zasadzie niegroźna” chciałoby się powiedzieć o potoku w dolinie. Bowiem Venter Ache wygląda zaskakująco niepozornie.

Jak to jednak często bywa, pozory mylą. Przy długości niespełna 14 km (wraz z najdłuższym ze źródliskowych potoków Rofen Ache – 24,5 km), zbiera wody z lodowców spływających na północną stronę Alp Õtztalskich. Jest wśród nich największy w masywie – Schalfferner oraz kilka mniejszych, m.in.: Vernagtferner i Hintereisferner*. W efekcie, rozległa zlewnia potoku liczy 230,9 km², z czego około 60 km² (26%), zajmuje strefa lodowcowa. W tym obszarze króluje najwyższy szczyt Alp Õtztalskich – Wildspitze (3.768 m).

W środkowym biegu Venter Ache przełamuje się przez skały tworząc spektakularny Heiligkreuzklamm. W kanionie jest miejscami wąsko na 1,5-2 m. Przez cały rok wąwóz stanowi atrakcję krajobrazową, a od wiosny do jesieni – wyzwanie dla wodniaków. Miłośników wioślarstwa górskiego i raftingu kusi bowiem to, że o ile trudności rzeki powyżej i poniżej wąwozu oscylują koło WW II-III+, to między skalnymi ścianami, dochodzącymi nawet do 30 m wysokości, rzeka ma duży spadek i skalne progi, na których tworzą się kaskady. Trudności w wąwozie szacuje się na WW V-VI (skala Wild Wasser jest sześciostopniowa).

Wąwóz niemal 3-kilometrowej długości, dzieli bieg potoku na Obere Venter (górny) i Untere Venter (dolny). Na całej długości Venter Ache stan wody bywa bardzo wysoki, a głębokość w wąwozie potrafi przekraczać 2 m. Od miejsca, w którym Venter Ache łączy się z Gurgler Ache, rzeka nosi nazwę Õtztaler Ache. 35 km dalej, uchodzi do Innu w rejonie Imst.

* Słowo Ferner – lodowiec, odpowiada w tyrolskim dialekcie określeniu Gletscher z literackiej niemczyzny.

Zmagania kajakarzy z rzeką zarejestrowali i zamieścili na kanale Youtube wioślarze z Czech w 2013 roku.

Opisy spływowych odcinków (po angielsku i niemiecku) w portalu: http://4-paddlers.com.

Wieś Vent tworzy dziś skupisko hoteli i pensjonatów tulących się do malowniczego kościoła. Nieopodal pracują wyciągi, obsługując trasy zjazdowe o łącznej długości 13 km. Tereny zjazdowe rozciągają się na wysokości 1.900-2.680 m. Narciarzom-biegaczom przygotowano tor długości 2 km. Jest także trasa saneczkarska długości 5 km. Sezon zimowy – od połowy grudnia – do połowy kwietnia (www.oetztal.com).

Na hale w Ventertal przychodzą każdego roku w czerwcu owce z południowotyrolskiej doliny Senales (Schnalstal). We wrześniu wracają. To najbardziej ekscytujący redyk w Europie, gdyż pokonując główny grzbiet Alp Õztalskich, zwierzęta przechodzą przez tereny lodowcowe i wiecznie zaśnieżoną przełęcz na wysokości blisko 3 tys. m (czytaj o tym w niniejszym archiwum, w artykule „Owce na lodowcu”).


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w październiku 2015.

0 komentarzy dotyczących “Austria / Tyrol – Ventertal

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: