Każdego roku, w czwarty poniedziałek listopada nad ulicami stolicy szwajcarskiej federacji unosi się zapach cebuli i czosnku.
Legenda przenosi narodziny tej tradycji na początek XV w. Po wielkim pożarze Berna w 1405 roku (spłonęło ponoć 650 domów i od tego czasu drewnianych już nie wznoszono), w odbudowie pomogli mieszkańcy Fryburga, a że w okolicach tamtego miasta uprawia się po dziś dzień cebulę, wdzięczni ojcowie miasta Berna zezwolili na jej sprzedaż fryburskim rolnikom. Cebulę tak naprawdę na większą skalę zaczęto sprzedawać dopiero przed 150 laty.
Współcześnie, obok 300 stoisk z cebulą, ustawianych jest ponad 400 straganów z innymi towarami. Zajmują ulice i place starówki. Największe skupisko znajduje się na Bundesplatz, tuż przed Parlamentem Szwajcarskiej Federacji. W ten jeden dzień, sprzedaje się około 70 ton cebuli – wianków, stroików, warkoczy i śmiesznych zabawek, a także Chnobli, czyli czosnku, który odpędza złe moce.

Dzień targowy jest długi. Od 5. rano stragany są oświetlone lampkami. A restauracje otwierają podwoje nawet o 4. (co zresztą zapowiadają z wyprzedzeniem). W ciągu dnia klienci zjadają mnóstwo cebulowej zupy, cebulowego ciasta i grzanek z czosnkiem oraz wypijają hektolitry grzanego wina. Dzieci posypują wszystkich konfetti, tak że po południu brodzi się po nich jak po parkowych alejkach zasłanych liśćmi. Najmłodsze uderzają bezkarnie dorosłych plastikowymi młoteczkami – tego dnia nie chodzą do szkoły i wiele im wolno. Zabawa trwa do wieczora, a kończy się w lokalach z tradycyjnym menu (miejsca lepiej rezerwować wcześniej bo inaczej trudno o wolny stolik), na koncertach i dyskotekach.
Na Zibelemärit przypada pierwszy dzień prawdziwej zimy – zaczyna padać śnieg (w ostatnich latach kapryśna pogoda przysparza więcej emocji niż dawniej). W poprzedzający weekend odważni rzucają się wpław do rzeki Aare. To także tradycja, a że rwąca woda ma temperaturę niższą niż 10 st. C, wejście do rzeki wymaga odwagi i treningu.
Der Zibelemärit to Zwiebelmarkt w dialekcie berneńskim, zwanym Berndeutsch.
INFO
www.berninfo.com
www.bern.ch
W 2016 roku targ cebulowy odbędzie się 28 listopada.
Przygotowane do kalendarza projektu „Leniwiec w podróży”. Więcej o berneńskim Targu Cebulowym w niniejszym archiwum: https://pawelwronski.wordpress.com/
Lokale, w których zakończymy Zibelemärit jak należy, czyli przy cebulowym menu:
PolubieniePolubienie