Europa Normalnie tego nie robię Słowacja

Słowacja / Tatry Wysokie – widok z pokoju 311

Grand Hotel Kempiński w Szczyrbskim Plesie to luksusowy obiekt w bajecznym górskim otoczeniu, ze znakomitą restauracją i wykwintnym Zion SPA Luxury.

Usytuowany nad jeziorem Grand Hotel Kempinski High Tatras składa się z trzech historycznych obiektów. Najstarszy z nich powstał w 1893 r. Był elegancką willą, w której właściciel, Jozef Szentiványi, gościł nawet koronowane głowy, m. in. członków rodziny Habsburgów, Coburgów, czy króla Serbii – Milana. Gdy powstała Czechosłowacja, nazwę Willa Jozefa przemianowano na Jánošík.W 1906 r. powstał hotel Kriváň, od początku zaliczany do najbardziej luksusowych pod Tatrami. Zaprojektowali go, wzięty podówczas architekt Guido Hoepfner oraz Géza Györgyi, nadając bryle i wnętrzu cechy stylowe belle époque. Ostatnią budowlą był wzniesiony w 1923 r. Grand Hotel Hviezdoslav, jak nazwano go na cześć słowackiego poety. Połączone w mozaikową całość zaskakują różnorodnością form architektonicznych i dekoracji. Z okazji zawodów w narciarstwie alpejskim w 1935 r. zmodernizowano i urządzono w stylu francuskim jadalnię oraz bar, które według ówczesnych krytyków, nie miały sobie równych w całych Tatrach. Po 1953 r. obiekt zamieniono na sanatorium. Zaniedbania doprowadziły wkrótce do  zamknięcia obiektu. Dopiero w latach 2003-2007 hotel poddano rekonstrukcji, którą przygotował i poprowadził architekt Peter Černo, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej


W panoramie z końcowego kadru filmu: Solisko z trasami narciarskimi, Mlynická veža, grań Baszt i Szatana, postrzępiony masyw Wysokiej oraz Ciężkiego Szczytu.

INFO
Vysoké Tatry: www.vt.sk
Grand Hotel Kempinski High Tatras: Kúpeľná 6, 059 85 Vysoké Tatry-Štrbské Pleso; www.kempinski.com

0 komentarzy dotyczących “Słowacja / Tatry Wysokie – widok z pokoju 311

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: