Europa Europa z Mercedesem Słowacja Węgry

Słowacja, Węgry / Komarno – CK twierdza nad Dunajem

Usytuowana u ujścia Wagu do Dunaju twierdza została wzniesiona w połowie XVI w. i rozbudowana w XVII by zatrzymać zagrażających habsburskiej Europie Turków. Potem, gdy niebezpieczeństwo minęło, popadła w zapomnienie, by wrócić do łask w XIX stuleciu, w okresie kampanii napoleońskiej.

Po słowackiej stronie leży kluczowa część obronnego założenia uformowanego ostatecznie w II połowie XIX wieku. Do Węgier należą urządzenia zamykające forteczny pierścień, a w nim odrestaurowany Fort Sandberg (Monostori-eröd) z gigantycznym dziedzińcem. W słowackiej części trwają intensywne prace remontowe. Czynione są starania o wpisanie obiektu na listę UNESCO.

Twierdza w Komarnie w 1893 roku (mat. Muzeum Fortu Monostor)

Twierdza w Komarnie w 1893 roku (mat. Muzeum w Forcie Sandberg)

Na fotografiach galerii poniżej Fort Sandberg. Duży samodzielny fort poligonalny o rozpiętości około 600 m z dwoma czołami z kaponierami, budynkami koszarowymi w szyi oraz potężną trzypiętrową podkowiastą kaponierą w szyi do blokowania ogniem Dunaju oraz poterną do przyczółka kolejowego. Dziś mieści muzeum, sale konferencyjne i eventowe. Latem na jego dziedzińcu odbywają się różnorodne plenerowe imprezy. Podczas dorocznego festiwalu konkurują piekarze prezentując swoje wypieki, wykonane w piecach fortecznych kuchni.

Ostatnie trzy zdjęcia prezentują Bramę Leopolda zwieńczoną dwugłowym cesarskim orłem oraz narożnik jednego z bastionów zasadniczej części założenia, usytuowanej po stronie słowackiej.


Mercedes GLE 380D 4Matic Coupe w Forcie Monostor w Komarnie, fot. Paweł Wroński

Mercedes GLE 380D 4Matic Coupe w Forcie Monostor w Komarnie, fot. Paweł Wroński

Zdjęcia pochodzą z materiałów do tematu „Europa na weekend”, cyklu przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

ps.
Pamiątka z twierdzy 🙂

0 komentarzy dotyczących “Słowacja, Węgry / Komarno – CK twierdza nad Dunajem

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: