Austria Europa Europa z Mercedesem

Austria / Tyrol – Kitzbühel, top-kurort z przeszłością

Jesteśmy przyzwyczajeni, że narciarskie kurorty rozwinęły się z dawnych wiosek, albo wręcz powstały na surowym korzeniu. Z Kitzbühel jest inaczej, bo zachowało klimat i układ wywodzącego się ze średniowiecza miasteczka.

Rzeczywiście, przy głównych ulicach piętrzą się imponujące kamienice i strzelają w niebo wieże gotyckich kościołów. Pierwsze wzmianki o Kitzbühel pochodzą z XII wieku, a jego początki wiążą się z poszukiwaniem w górach kruszców i metali. Wydobycie koncentrowało się w masywach Sinwell i Schattberg. Od XIV wieku działało w Gries bractwo górnicze, a przy książęcym wsparciu wybudowano w początkach XV wieku szpital. Był to początek okresu prosperity, którego efekty podziwiamy do dziś spacerując uliczkami miejscowej starówki. Na rozwój wpłynęło także założenie huty pod koniec XV stulecia i zakładu płukania złota w w 1520 roku.

W XVII wieku Kitzbühel zasłynęło z misteriów pasyjnych. A w 1707 roku zaczął działać pierwszy w Tyrolu teatr.

Pod koniec XIX wieku Franz Reisch zaraził sąsiadów nową pasją – narciarstwem. W 1892 roku, zainspirowany książkami norweskiego polarnika Fridtjofa Nansena zapoczątkował nową epokę w dziejach miasteczka, inicjując wyprawy na nartach w okoliczne góry. Od 1895 roku organizowano w Kitzbühel regularnie zawody. W 1902 środowisko narciarskie było już tak silne, że założono stowarzyszenie miłośników zimowych sportów, przekształcone w 1931 roku w Kitzbüheler Ski Club (K.S.C.), patronujący od tamtego momentu najsłynniejszym dziś na świecie zawodom narciarskim – Hahnenkamm Rennen. W styczniu 2015 roku odbyła się jubileuszowa 75. edycja emocjonujących wyścigów, rozgrywanych na nadzwyczaj trudnej trasie Streif.

Postawienie na rozwój narciarstwa, rozwój infrastruktury i konsekwentna promocja, pozwoliły przekształcić Kitzbühel w jeden z top-ośrodków narciarstwa alpejskiego. Dziś miasteczko należy do stowarzyszenia Best of the Alps (www.bestofthealps.com), zrzeszającego 12 najsłynniejszych ośrodków narciarskich w Europie, a prestiżowe magazyny narciarskie przyznają mu niejednokrotnie tytuły najlepszego kurortu narciarskiego na świecie. Nie byłoby tych sukcesów bez inwestycji – w latach 2000-2014 w infrastrukturę narciarską zainwestowano w Kitzbühel 225 mln euro! W efekcie liczący 170 km tras zjazdowych teren narciarski należy do najlepiej i najefektowniej zagospodarowanych, nie tylko w Alpach.

Miejscowe hotele oferują usługi na najwyższym poziomie, a w przyziemiach kamienic zainstalowały się modowe butiki. W jednej z najstarszych kamienic działa kasyno, a na placach i ulicach promują się słynne marki. Podczas 75. edycji Hahnenkamm Rennen w styczniu 2015 roku, 100-lecie celebrowała firma Maseratti, a w grudniu na jarmarku bożonarodzeniowym Mercedes-Benz prezentował swój najnowszy luksusowy model coupe GLE 350D 4Matic.

INFO
www.kitzbuehel.com

Filmowy załącznik z 2009 roku, ściągnięty z www.youtube.com


Kitzbühel, fot. Paweł Wroński
Kitzbühel, fot. Paweł Wroński

ps.

Kitzbühel odwiedziliśmy podczas realizacji projektu medialno-promocyjnego realizowanego przez Klub Leniwca przy wsparciu Mondial Assistance dla Mercedes-Benz Polska. Ba, sprawdziliśmy czy kluczyk od naszej maszyny otwarzy bliźniaczą wystawioną na jarmarku bożonarodzeniowym. Nie udało się – użytkownicy mercedesów mogą spać spokojnie!

 


Materiał publikowany na łamach http://magazynswiat.pl na przełomie grudnia 2015 i stycznia 2016.

0 komentarzy dotyczących “Austria / Tyrol – Kitzbühel, top-kurort z przeszłością

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: