Austria Europa Europa z Mercedesem

Mercedes i Groβglockner – Austria de luxe

Charakterystyczny gotycki kościół ze strzelistym hełmem na wieży i niemniej strzelista sylwetka najwyższego szczytu Wysokich Taurów, a zarazem austriackich Alp – Groβglocknera (3798 m), stanowią wizytówkę Heiligenblut.

Z tej miejscowości wyruszyły na przełomie XVIII i XIX wieku finansowane przez biskupa Franza von Salm Riffenscheida wyprawy na szczyt. W pierwszej hierarcha uczestniczył osobiście. W rejonie, do którego dotarł stoi dziś Salmhütte, prowadzone przez Alpenverein schronisko na wysokości 2644 m (www.alpenverein.at/salmhuette/). Kolejna wyprawa (już bez kościelnego dostojnika) uwieńczona została sukcesem i 28 lipca 1800 roku szczyt został zdobyty. Ciekawostką jest fakt, że w wyprawie uczestniczyło 62 ludzi. Zaszczyt przypadł piątce z nich – pastorowi Horraschowi z Dollach oraz braciom Klotz i dwu cieślom z Heiligenblut. Dziś na wierzchołku lśni w słońcu imponujący Kaiserkreuz – krzyż o masie 350 kg, wystawiony w 25. rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z księżniczką bawarską Elżbietą (Sissi).

Nieopodal Heiligenblut pnie się serpentynami w górę słynna droga panoramiczna, łącząca Karyntię z Krajem Salzburskim – Groβglockner Hochalpenstraβe (www.grossglockner.at). Zimą jest niestety zamknięta, więc dla sprawdzenia luksusowego Mercedesa GLE 350D 4Matic w terenie, w słoneczny acz bezsnieżny grudniowy dzień puściliśmy się gruntową drogą w las i na hale powyżej Heiligenblut. Było na co popatrzeć 🙂


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Mercedes i Groβglockner – Austria de luxe

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: