Europa FFB Węgry

Węgry wulkaniczne

Czy wiecie co Węgrzy zawdzięczają wulkanicznej przeszłości swoich współczesnych dziedzin? Przynajmniej 3 rzeczy: Tokaj, Somló i Hévíz.

W terroir słynnych tokajskich win jedną z kluczowych ról odgrywa gleba na wulkanicznych tufach, na której rodzą się i pokrywają szlachetną pleśnią (Botrytis cinerea) winogrona. A w wydrążonych w tufowych skałach piwnicach panuje przez cały rok stała temperatura, ściany zaś pokrywa specyficzny kożuch z innej odmiany pleśni Cladosporium cellare. Z takich skał zbudowane są Góry Zemplińskie (Zempléni hegyseg, albo inaczej Tokaji hegyseg – Góry Tokajskie), niewysokie pasemko, które niczym obronny wał zatrzymuje wilgoć docierającą do tokajskich winnic znad zbiegających się w pobliżu rzek: Cisy i Bodrogu oraz absorbuje słoneczne promienie, sycąc winorośl wilgocią i ciepłem. Nad samym zaś miasteczkiem Tokajem, które pospołu z całym regionem dało nazwę miejscowym winom, góruje charakterystyczna Kopaszhegy (Łysa Góra; 512 m).

Prace w winnicy, fot. Paweł Wroński
Prace w winnicy, fot. Paweł Wroński

Na północ od Balatonu, a więc w centrum kraju, ziemia węgierska także nie ma nizinnego charakteru. Przeciwnie, wyrastają tam niewysokie wzgórza, które jak Somló-hegy są zerodowanymi stożkami pradawnych wulkanów. Na stokach wzgórza w Somló rozciągają się winnice, zaś szlachetne trunki – szczególnie pędzony ze sztandarowego dla regionu szczepu Somlói juhfark (owczy ogon), cieszą się sławą od stuleci. Picie juhfarku zalecano przed kopulacją, co miało gwarantować spłodzenie męskiego potomka.

Somló-Hegy, fot. Paweł Wroński
Somló-Hegy, fot. Paweł Wroński

I wreszcie, także tam, nieopodal północno zachodnich wybrzeży Balatonu, krater wulkanu sprzed tysiącleci wypełnia gorąca woda. Bije ze źródła na dnie, na głębokości 38,5 m. Dzięki niej, w oryginalnym, największym w Europie termalnym jeziorze, nazywanym popularnie Hévízi-tó można się kąpać przez cały rok. Zdrowotne właściwości miejscowych wód oraz zaściełających dno borowin były znane starożytnym. Współczesne kąpielisko rozwija się od wieku XVIII.

Hévízi-tó, fot. Paweł Wroński
Hévízi-tó, fot. Paweł Wroński

Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl/ w styczniu 2016.

1 komentarz dotyczący “Węgry wulkaniczne

  1. Pingback: Węgry – śniadanie u Kreinbachera w Somló – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: