Europa Europa z Mercedesem FFB Słowacja

Medovina – płynne złoto z Včeloviny

Včelovina – tradičná slovenská medovina, czyli – po naszemu – miód pitny, pszczeli, tradycyjny, słowacki. Smaczny, słodki, aromatyczny, rozgrzewający! Ze Smolenic położonych u stóp Małych Karpat.

Miłośnicy złocistego trunku klną się honorem, że to właśnie miód nazywano ambrozją, którą pili z upodobaniem antyczni bogowie. Odkrycie jego smaku przez ludzi było dziełem przypadku, a dokonało się w czasach prehistorycznych w Afryce. W dziuplach baobabów, miód dzikich pszczół fermentował zmieszany w porze deszczowej z wodą i naturalnymi substancjami zakwaszającymi (później zastąpiono je drożdżami – Saccharomyces cerevisiae). Tak stał się pierwszym w historii ludzkiej cywilizacji napojem alkoholowym. Wyrafinowanie technologii wyrobu przypisuje się hodującym pszczoły mnichom. W czasach współczesnych, po blisko dwustuletnim okresie przemysłowej produkcji, a w konsekwencji spadku jakości, zainteresowanie miodem wzrasta, zwłaszcza wykonywanym wedle starych receptur z czystego miodu, z nieskażonych przemysłowymi zanieczyszczeniami obszarów.

Včelovina tradičná slovenská medovina, fot. Paweł Wroński
Včelovina – tradičná slovenská medovina, fot. Paweł Wroński

Miód pitny smakuje równie dobrze na zimno jak na gorąco. Z tym, ze na zimno, tzn,. w temperaturze 12-16 st. C, dobrze jest pić go z kieliszków z jasnego szkła, aby podziwiać połyskliwą złocistą barwę. Na gorąco (optymalna temperatura to 55 st. C), najlepiej smakuje rozlany do szklaneczek, takich jak do Brandy. Miód na gorąco zachwyca niezwykle bogatym bukietem.

Miód pitny smakuje równie dobrze na zimno jak na gorąco. Z tym, ze na zimno, tzn,. w temperaturze 12-16 st. C, dobrze jest pić go z kieliszków z jasnego szkła, aby podziwiać połyskliwą złocistą barwę. Na gorąco (optymalna temperatura to 55 st. C), najlepiej smakuje rozlany do szklaneczek, takich samych jak Brandy. Miód na gorąco zachwyca niezwykle bogatym bukietem.

Medovina ze Smolenic powstaje z czystych ekologicznie składników. Základom je med, voda a majstrovstvo včelárov (podstawą są miód, woda i kunszt pszczelarzy).

INFO
www.vcelovina.sk
www.facebook.com/Medovina


A tak powstaje opisany przysmak – film producenta z kanału: VCELOVINA


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Medovina – płynne złoto z Včeloviny

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: