Czechy Europa Europa z Mercedesem

Ołomuniec – gdzie ten Fishplatz?!

Ołomuniec, pełne zabytków miasto na Morawach, kojarzymy najczęściej z tekstem piosenki, wywodzącej się jeszcze z czasów CK monarchii. Są w niej okraszone mocniejszymi zwrotami, słowa żołnierza, wspominającego swoją wartę na Fishplatzu.

Najwyższa w Europie kolumna morowa. Ołomuniecki rynek, fot. Paweł Wroński
Najwyższa w Europie kolumna morowa. Ołomuniecki rynek, fot. Paweł Wroński

Paradoks, Ołomuniec ma bowiem wiele placów, ale żaden z nich nawet w przeszłości nie nosił takiej nazwy. W efekcie, mieszkańcy otwierają szeroko oczy w odpowiedzi na pytanie, a gdzie jest ten słynny Fishplatz? Piosenki też nie znają, a przynajmniej jej znajomość nie jest tak powszechna jak wśród naszych rodaków.

Z zabytkami jest prościej, bo widoczne są jak na dłoni. Kręte ulice starówki zbiegają się na głównym placu. Ten zaś zdobi morowa kolumna – najwyższa w Europie, 68-metrowa. Mniejsze place i skwery zdobią fontanny, podobnie jak kolumna barokowe. I właśnie z tych barokowych akcentów morawskie miasto słynie szeroko.

INFO
www.tourism.olomouc.eu


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

Reklamy
%d blogerów lubi to: