Europa Polska

Kusaki w Jedlińsku – Ścięcie Śmierci

Na zakończenie karnawału odbywają się w Jedlińsku oryginalne zapusty – Kusaki, podczas których mieszkańcy skazują śmierć na ścięcie katowskim mieczem.

Imprezę Inauguruje niedzielny, Zapustowy Bal Kobiet (motyw przewodni tegorocznej edycji: „Na ludowo!”). Kulminacyjny charakter ma jednak sąd nad śmiercią jakiego dokonują mieszkańcy we wtorek przed środą popielcową. Widowisko rozpoczyna się o godz. 13. symbolicznym przejęciem władzy z rąk wójta. Są koncerty, a o 15.30 żandarmi wprowadzają na scenę Śmierć. Ogłoszony przez sędziów wyrok wykonuje kat mieczem.

Ciekawostką jest fakt, że wszystkie role odgrywane są wyłącznie przez mężczyzn i przekazuje się je w rodzinach kolejnym pokoleniom.

Tradycja Kusaków sięga średniowiecza, biorąc swój początek w dawnych obrzędach zapustnych – zakończenia karnawału. W Jedlińsku Kusaki są kultywowane od dawna, o czym świadczą XIX-wieczne zapiski księdza Kłoczkowskiego.

Obrzęd ścięcia śmierci, w którym uczestniczą męscy przedstawiciele jedlińskiej społeczności, jest najbardziej charakterystycznym akcentem imprezy. Ze względu na jego niepowtarzalność, gospodarze podradomskiej miejscowości czynią starania o wpisanie Kusaków na listę światowego dziedzictwa kultury niematerialnej UNESCO.

INFO
Kusaki przypadają zawsze na ostatnie 3 dni karnawału. W 2016 roku w okresie 7-9 lutego. Podczas tegorocznej edycji przewidziana jest także parada uczestników Ogólnopolskiego Konkursu na inspirowany narodowymi tradycjami kostium zapustowy. www.jedlinsk.pl

Udostępniona przez nas relacja filmowa została przygotowana przez Jedlińsk TV podczas Kusaków 2015 roku. Produkcja: BardzoPolska.pl


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w lutym 2016.

Reklamy
%d blogerów lubi to: