W 1716 roku Granduca Cosimo III de’ Medici – Wielki Książę Kosma III z rodu Medyceuszy, wyznaczył obszar, z którego pochodzą najlepsze toskańskie wina.
Nazywane Chianti Classico obchodzą w 2016 roku jubileusz trzechsetlecia. Konsorcjum zajmujących się ich wytwarzaniem producentów i winogradników szczyci się certyfikatem DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Znakiem rozpoznawczym zrzeszenia i win jest sylwetka Czarnego Koguta – Gallo Nero.

Chianti Classico
Geograficznie, Chianti to pasmo łagodnych wzgórz, rozciągające się między Florencją a Sieną. A przecinająca je 100-kilometrowa arteria nazywana jest powszechnie Via Chiantigiana. Technicznie to droga regionalna (Strada Regionale), oznaczona numerem 222, czyli SR222. Dotrzemy z niej do każdego zakątka wyznaczonego w regionie Chianti uprawami winorośli i oliwnymi sadami.
Ale tylko część tamtejszych win ma prawo do zaszczytnego przymiotnika Classico. Po pierwsze, żeby nim się legitymować, trunki muszą pochodzić z wyznaczonych przez Medyceusza obszarów. Po drugie, oprócz rygorystycznie przestrzeganej strefy produkcji, muszą powstawać przynajmniej w 80% ze sztandarowego dla regionu szczepu sangiovese. Pozostałe 20% mogą stanowić inne gatunki o czerwonych jagodach, przede wszystkim autochtoniczne canaiolo i colorino. Ewentualnie, rozpowszechnione na świecie cabernet sauvignon i merlot, których uprawy są także w Chianti dozwolone, nawet zalecane.

Chianti Classico ma rubinową barwę, czasem bardzo intensywną, przyjemny owocowy smak i bogaty bukiet. Odnajdziemy w nim zawsze zapach wonnych fiołków i irysów. W zależności jednak od skalnego podłoża, na którym rośnie winorośl, będą mu towarzyszyć inne aromaty. Jeśli winnica rozciąga się na terenach o podłożu z piaskowca, to w bukiecie bogato reprezentowane są kwiatowe nuty. Jeśli na terenach o podłożu wapiennym – owoców leśnych, a jeśli z wulkanicznego tufu – nuty tytoniowe.
I są tylko dwa ich rodzaje: Chianti Classico giovane (wino młode) oraz Chianti Classico la Riserva (starsze wino). Młode wina są wonne i owocowe, a ich barwa charakteryzuje się wyraźnym połyskiem. Starsze (stanowią około 20% regionalnej produkcji, sięgającej w ostatnich latach 290 tys. hl), dojrzewają minimum 24 miesiące, z czego większość czasu w drewnianych kadziach i – obowiązkowo – 3 miesiące w butelkach. Wina la Riserva mają głęboko czerwoną barwę, w zapachu przebijają wyraziste nuty przypraw korzennych i owoców leśnych. Są to wina eleganckie, aksamitne.

Winiarz to ma ciężkie życie
Consorzio del Chianti Classico zrzesza obecnie ponad 600 członków, w tych około 350 zajmuje się produkcją), powstało w 1924 roku. Przez 70 lat członkowie toczyło batalię o uznanie odmienności ich produktu od pozostałych toskańskich win i prawne gwarancje dla ich specyficznego wyrobu. Przymiotnikiem Classico, wina Chianti legitymują się od 1932 roku. A od 1984 producenci mają prawo posługiwać się znakiem DOCG (Kontrolowanej i Gwarantowanej Nazwy Pochodzenia). Przysłowiową „kropkę nad i” przyniósł rok 1996, od którego na mocy rozporządzenia ministerialnego wina Chianti i Chianti Classico są dwiema odrębnymi nazwami, oznaczającymi wina różniące się procesem i strefami produkcji. Od 2005 roku Czarny Kogut jest jednym i jedynym emblematem dla wszystkich win marki Chianti Classico. A od 2007, znajdziemy go na banderoli z czerwoną opaską, wyróżniającą wina DOCG. Umieszczony na niej także numer identyfikacyjny, pozwala prześledzić w Internecie historię każdej butelki.
INFO
www.chiantivini.pl
www.chianticlassico.com
Adres: Via Sangallo, 41 – Loc. Sambuca, 50028 Tavarnelle Val di Pesa (Fi)
Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w lutym 2016.
0 komentarzy dotyczących “Włochy / Toskania – 300 lat Chianti Classico”