Europa FFB Włochy

Włochy / Toskania – 300 lat Chianti Classico

W 1716 roku Granduca Cosimo III de’ Medici – Wielki Książę Kosma III z rodu Medyceuszy, wyznaczył obszar, z którego pochodzą najlepsze toskańskie wina.

Nazywane Chianti Classico obchodzą w 2016 roku jubileusz trzechsetlecia. Konsorcjum zajmujących się ich wytwarzaniem producentów i winogradników szczyci się certyfikatem DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Znakiem rozpoznawczym zrzeszenia i win jest sylwetka Czarnego Koguta – Gallo Nero.

Chianti Classico, fot. Paweł Wroński
Chianti Classico, fot. Paweł Wroński

Chianti Classico
Geograficznie, Chianti to pasmo łagodnych wzgórz, rozciągające się między Florencją a Sieną. A przecinająca je 100-kilometrowa arteria nazywana jest powszechnie Via Chiantigiana. Technicznie to droga regionalna (Strada Regionale), oznaczona numerem 222, czyli SR222. Dotrzemy z niej do każdego zakątka wyznaczonego w regionie Chianti uprawami winorośli i oliwnymi sadami.

Ale tylko część tamtejszych win ma prawo do zaszczytnego przymiotnika Classico. Po pierwsze, żeby nim się legitymować, trunki muszą pochodzić z wyznaczonych przez Medyceusza obszarów. Po drugie, oprócz rygorystycznie przestrzeganej strefy produkcji, muszą powstawać przynajmniej w 80% ze sztandarowego dla regionu szczepu sangiovese. Pozostałe 20% mogą stanowić inne gatunki o czerwonych jagodach, przede wszystkim autochtoniczne canaiolo i colorino. Ewentualnie, rozpowszechnione na świecie cabernet sauvignon i merlot, których uprawy są także w Chianti dozwolone, nawet zalecane.

Chianti Classico, fot. Paweł Wroński
Chianti Classico, fot. Paweł Wroński

Chianti Classico ma rubinową barwę, czasem bardzo intensywną, przyjemny owocowy smak i bogaty bukiet. Odnajdziemy w nim zawsze zapach wonnych fiołków i irysów. W zależności jednak od skalnego podłoża, na którym rośnie winorośl, będą mu towarzyszyć inne aromaty. Jeśli winnica rozciąga się na terenach o podłożu z piaskowca, to w bukiecie bogato reprezentowane są kwiatowe nuty. Jeśli na terenach o podłożu wapiennym – owoców leśnych, a jeśli z wulkanicznego tufu – nuty tytoniowe.

I są tylko dwa ich rodzaje: Chianti Classico giovane (wino młode) oraz Chianti Classico la Riserva (starsze wino). Młode wina są wonne i owocowe, a ich barwa charakteryzuje się wyraźnym połyskiem. Starsze (stanowią około 20% regionalnej produkcji, sięgającej w ostatnich latach 290 tys. hl), dojrzewają minimum 24 miesiące, z czego większość czasu w drewnianych kadziach i – obowiązkowo – 3 miesiące w butelkach. Wina la Riserva mają głęboko czerwoną barwę, w zapachu przebijają wyraziste nuty przypraw korzennych i owoców leśnych. Są to wina eleganckie, aksamitne.

Chianti Classico, fot. Paweł Wroński
Chianti Classico, fot. Paweł Wroński

Winiarz to ma ciężkie życie
Consorzio del Chianti Classico zrzesza obecnie ponad 600 członków, w tych około 350 zajmuje się produkcją), powstało w 1924 roku. Przez 70 lat członkowie toczyło batalię o uznanie odmienności ich produktu od pozostałych toskańskich win i prawne gwarancje dla ich specyficznego wyrobu. Przymiotnikiem Classico, wina Chianti legitymują się od 1932 roku. A od 1984 producenci mają prawo posługiwać się znakiem DOCG (Kontrolowanej i Gwarantowanej Nazwy Pochodzenia). Przysłowiową „kropkę nad i” przyniósł rok 1996, od którego na mocy rozporządzenia ministerialnego wina Chianti i Chianti Classico są dwiema odrębnymi nazwami, oznaczającymi wina różniące się procesem i strefami produkcji. Od 2005 roku Czarny Kogut jest jednym i jedynym emblematem dla wszystkich win marki Chianti Classico. A od 2007, znajdziemy go na banderoli z czerwoną opaską, wyróżniającą wina DOCG. Umieszczony na niej także numer identyfikacyjny, pozwala prześledzić w Internecie historię każdej butelki.

Gallo-Nero_LOGOINFO
www.chiantivini.pl
www.chianticlassico.com
Adres: Via Sangallo, 41 – Loc. Sambuca, 50028 Tavarnelle Val di Pesa (Fi)


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w lutym 2016.

0 komentarzy dotyczących “Włochy / Toskania – 300 lat Chianti Classico

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: