Austria Europa Europa z Mercedesem FFB

Austria / Burgenland – pomidorowy cesarz

Wyobraźcie sobie, że Erich Stekovics, pomysłowy rolnik z Frauenkirchen w Burgenlandzie posiada nasiona ponad 3200 odmian pomidorów.

Frauenkirchen 2016, Erich Stekovics i jego przetwory, fot. Paweł Wroński
Frauenkirchen 2016, Erich Stekovics i jego przetwory, fot. Paweł Wroński

Ponoć nikt na świecie nie ma równie dużej „kolekcji” pomidorów! Uprawia w tej chwili około 1000 odmian. Z warzyw i owoców robi też wyśmienite przetwory. Ze względu na powodzenie jakim się cieszą, w mediach niemieckojęzycznych bywa nazywany Kaiser der Paradeiser.

Erich Stekovics wspomina z rozrzewnieniem, że od dzieciństwa fascynowała go przemiana nasion w dojrzałe warzywa. Ba, urodził się 7 maja, wtedy gdy zaczynają rozwijać się bujnie pomidorowe krzewy. W dziecięcych zabawach najchętniej wcielał się w rolę ogrodnika. Towarzyszył ojcu w wyprawach na pola, a matka przekonana, że jest obdarzony talentem kucharskim powierzała mu przyrządzanie marynat do sałatek. Stekovics studiował teologię, a potem uczył religii. Dopiero w wieku 35 lat zrealizował swoje marzenie. Gromadząc nasiona zaczął uprawiać pomidory, by robić z nich przetwory. Z teologicznego punktu widzenia, to logiczne i zgodne z boskim rytmem zajęcie, gdyż działaniom towarzyszy na początku głęboka troska o nasiona. Zaś przygotowanie przetworów ze zbieranych własnoręcznie płodów ziemi wieńczy dzieło.

INFO
Erich Stekovics; Schäferhof 13, Frauenkirchen
Strona oficjalna: www.stekovics.at
Fanpage: www.facebook.com


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.


If You like this site, your support will be welcome!

$5.00


1 komentarz dotyczący “Austria / Burgenland – pomidorowy cesarz

  1. Pingback: Kraina Haydna, uzdrowisk, ptaków i wina – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: