Austria Europa Europa z Mercedesem

Austria / Burgenland – refugium peccatorum

Refugium peccatorum – umieszczony w prezbiterium kościoła we Frauenkirchen nad Jeziorem Nezyderskim napis – oznacza ucieczkę grzeszników.

Widoczną z oddali świątynię we Frauenkirchen wystawiła jako kościół pielgrzymkowy rodzina Esterhazych (węg. Eszterházy) w 1680 r. Ciągnący pod Wiedeń Turcy spalili ją zaraz potem. Ale Esterhazy odbudowali świątynię już w 1702 r. Do rangi bazyliki wyniósł kościół Jan Paweł II w 1990 r.

Frauenkirchen_188
Bazylika we Frauenkirchen, fot. Paweł Wroński

Przeznaczenie tłumaczy imponujące rozmiary świątyni. Obiektem kultu jest cudowny obraz maryjny umieszczony w bocznym ołtarzu. I do tych faktów nawiązuje nazwa Frauenkirchen (Kościół Pani). A że Burgenland był przez stulecia węgierski (do lat 20. XX w.), oprócz niemieckiego funkcjonowało określenie węgierskie Boldogasszony, czyli Szczęśliwa Pani. Pielgrzymowano także z Chorwacji, nazywając cel wędrówki Svetica za Jezerom, czyli Święta za Jeziorem (Nezyderskim oczywiście). Natomiast wedle łacińskiej sentencji była to Sancta Maria in Pratis, czyli Święta Maria Na Łąkach. Tak zresztą jest do dziś, bo na okolicznych gruntach lasy niemal nie istnieją. Tuż koło kościoła zwraca uwagę oryginalna, skomponowana spiralnie kalwaria.

INFO
www.frauenkirchen.net


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Austria / Burgenland – refugium peccatorum

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: