Europa Europa z Mercedesem Węgry

Węgry – pałac Festeticsów w Keszthely

W pałacowym hallu przywitał nas starszy pan, dr Miklós Lönhárd. Szybko wyszło na jaw, że poznawanie rodowej siedziby Festeticsów właśnie z nim to wygrana na loterii, bo dr Lönhárd przeplata historię przedstawicieli możnego rodu anegdotkami, i czas mija niepostrzeżenie.

Przy zainscenizowanym w wozowni romantycznym pikniku uraczył nas na przykład taką: „I always ask the ladies, what the difference between picnic and panic? 🙂 Twenty eight days.” 🙂 A dowiedziawszy się, że przyjechaliśmy mercedesem, zaciągnął nas do przypałacowych stajni by pokazać, dawniejsze „mercedesy” – 2-, 4-, 6-, i 8-konne.

Dr Miklós Lönhárd, fot. Paweł Wroński
Dr Miklós Lönhárd, fot. Paweł Wroński

A teraz na poważnie – Festeticsowie pełnili w epoce habsburskiej ważne funkcje polityczne na Węgrzech. Poza tym kochali konie i wystawiali je z powodzeniem na wyścigach. Założyli w miasteczku Georgikon, pierwszą rolniczą szkołę zawodową w Europie, która działa do dziś, a której absolwentem i wykładowcą jest również dr Lönhárd. Twórca tej szkoły, György Festetics przeszedł także do historii jako założyciel kąpieliska termalnego w pobliskim Hévíz, na największym ciepłym jeziorze europejskim. Palowi Festeticsowi z Tolnej, Maria Teresa nadała tytuł hrabiowski, a jednego z jego potomków, Tasziló Festeticsa, Franciszek Józef podniósł do godności książęcej. Oprócz majątku i pozycji Tasziló miał też prezencję, dla której brytyjska dama, Lady Mary Victoria Douglas-Hamilton, choć była brzemienna rzuciła męża – księcia Monako, Alberta I.

W pałacowych wnętrzach z dr. Lönhárdem, fot. Paweł Wroński
W pałacowych wnętrzach z dr. Lönhárdem, fot. Paweł Wroński

Otoczony pięknym parkiem (niegdyś 40-hektarowym, dziś liczącym zaledwie 9 ha powierzchni), pałac Festeticsów (keszthelyi Festetics kastély) należy wraz z rezydencją Sissi w podbudapeszteńskim Gödöllő (Grassalkovich-kastély) i pałacem Esterházych w Fertőd (Fertőd Esterházy-kastély) do największych obiektów rezydencjonalnych na Węgrzech. Jeszcze przed 200 laty były w nim zaledwie 43 pokoje, ale gdy zaczęła zarządzać nim energiczna i bezkompromisowa Angielka, rozrósł się i ma ich teraz 101. Mieści bibliotekę – Helikon i enotekę, w której prezentowane są wina z nadbalatońskich regionów. Wnętrza zdobią sprzęty i dzieła sztuki gromadzone od połowy XVIII wieku przez siedem pokoleń Festeticsów.

INFO
www.helikonkastely.hu
Mottem mieszczącej się w pałacu enoteki – Balatoni Borok Háza, są słowa Goethego: „Az élet túl rövid ahhoz, hogy rossz bort igyunk!” (Życie jest zbyt krótkie by pić złe wino!; www.balatoniborokhaza.hu).


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Węgry – pałac Festeticsów w Keszthely

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: