Europa Europa z Mercedesem FFB Węgry

Węgry / Szekszárd – żołna Pála Mészárosa

Na etykiecie cuvée z winiarni Mészáros Pál Borház és Pince z Szekszárdu widnieje barwny ptak, jeden z najpiękniejszych jakie spotykamy w Europie – żołna.

Żołny są piękne i pożyteczne, bo żywiąc się insektami chronią nasze winnice” – tłumaczy Victor, zięć Pála Mészárosa. „Motyw żołny na etykiecie jednego ze sztandarowych win mojego teścia, Mészáros Ohmerops Cuvée, jest ukłonem wobec przyrody okolic Szekszárdu.” W sporządzonym ze szczepów cabernet sauvignon, merlot i cabernet franc 4-letnim trunku, który kosztowaliśmy czuło się intensywne aromaty śliwek i konfitur z tarniny. Przyjemne, dobrze zharmonizowane wino o długim owocowym finiszu, pozostaje na długo w pamięci.

Oczywiście paleta oferowanych przez Pála Mészárosa win jest bogatsza i choć są to przede wszystkim wina czerwone, nie brak wśród nich ciekawych białych trunków, takich jak przyjemny, aromatyczny Irsai Olivér czy delikatnego, lekkiego Mészáros Rosé, wytwarzanego z winogron szczepu pinot noir. Na butelkach tych właśnie win widnieje inny motyw. Kolorowe owocowe drzewko, nawiązujące do wzoru z ludowych haftów.

Ewenementem wśród trunków od Mészárosa jest St. Grál, wino wytwarzane z owców jakie rodzą stare krzewy kadarki. Przetrwały atak filoksery i dziczały zapomniane. Otoczone troskliwą opieką właściciela, zaczęły po latach znowu rodzić winne grona.

Pála Mészárosa doceniano wielokrotnie za działalność winiarską, choćby w 2012 roku obdarowując jego winiarnię tytułem „Wine Cellar of the Year”. On sam ceni niezwykle późniejszą nagrodę. Za dynamiczny, skuteczny marketing, którą otrzymał jako przedsiębiorca i dobrze prosperujący handlarz szlachetnym trunkiem.

Rodzina Mészárosów prowadzi oprócz winiarni, wygodny, nowocześnie urządzony i zręcznie wkomponowany w niską zabudowę przedmieścia hotel z dobrą restauracją – „Merops”. Kolejny ukłon wobec barwnego ptaka i przyrody regionu, która sprawiła, że Szekszárd – niewielka miejscowość z południa Węgier, jest jednym z trzech najważniejszych ośrodków kraju naszych bratanków, w których powstają wina czerwone (obok Villány i Egeru). Notabene, to właśnie stąd wywodzi się bodaj najlepiej u nas rozpoznawalne czerwone wino węgierskie – Bycza krew, czyli Bikavér. Tu na południu, nosiło nazwę Szekszárdi bikavér. Dopiero potem zaczęto je wytwarzać na północy kraju – w Egerze, pod zmodyfikowaną nazwą – Egri bikavér.

INFO
Mészáros Borház – 7100 Szekszárd, Kossuth Lajos u. 26
Degustacje – tel. kom.: (+36) 30 530 3737
Sprzedaż win – tel./faks: (+36) 74 318 749
e-mail: info@meszivin.hu
www.meszarosborhaz.hu
Hotel**** Merops Mészáros
7100 Szekszárd, Kossuth Lajos u. 19
www.hotelmerops.hu

O winie Ohmerops z żołną na etykiecie: www.vivino.com


Deskarstwa_237
Kliknij w zdjęcie (fot. Paweł Wroński) – pobierz opis modelu CLA 45 AMG (materiały prasowe producenta z 2013 r.)

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Węgry / Szekszárd – żołna Pála Mészárosa

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: