Europa Europa z Mercedesem FFB Węgry

Węgry – Pannonhalma i Viator

Opactwo benedyktyńskie w Pannonhalma jest jednym z węgierskich obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzieje tego kluczowego dla chrystianizacji Madziarów ośrodka liczą ponad 1000 lat.

Wzgórze o wysokości 275 m, na którym z fundacji księcia Gejzy wzniesiono klasztor w latach 996-1002 uchodziło za miejsce święte. Według tradycji u jego podnóża poił konie wódz Arpad wkraczając ze swym ludem do Panonii. Konsekracja klasztoru odbyła się w obecności syna Gejzy, pierwszego króla Węgier, Stefana.

Przez stulecia opactwo rozrastało się i bogaciło. Pierwsza rozbudowa miała miejsce za panowania Macieja Korwina, pod koniec XV wieku. Najpoważniejszych zniszczeń dokonali Turcy, którzy zawładnęli opactwem w 1594 roku, a przyklasztorny kościół zamienili na meczet. Mnisi wrócili w 1638 roku. Drugą przerwę w ich działalności, w latach 1786-1802, wymusił cesarz Józef II, rozwiązując na terenie CK monarchii zgromadzenia kontemplacyjne. Monumentalne barokowe skrzydło, biblioteka oraz wieża przeszło 50-metrowej wysokości pochodzą z wieków XVIII i XIX.

W opactwie żyje dziś 60 zakonników. Klasztor i kościół są żywymi obiektami kultu religijnego. Poza tym, zgromadzone we wnętrzach dzieła sztuki i imponująca biblioteka należą do najcenniejszych zbiorów historycznych na Węgrzech. Założone w pierwszej połowie XIX wieku arboretum służy dziś rekreacji, wypoczynkowi i edukacji. Prowadzone są w nim badania naukowe i obserwacje licznych gatunków ptaków, które upodobały sobie to miejsce.

Na wzgórzu, nieopodal klasztoru wznosi się nowoczesny przeszklony budynek. Viator – restauracja i bar winny, znany z wyśmienitej kuchni, destylatów wytwórni Agárd oraz win. W karcie szlachetne trunki ze wszystkich regionów winiarskich Węgier, ale najwięcej z wytwórni opactwa; większości z nich można skosztować jedynie tutaj.

INFO
Opactwo: www.bences.hu
Winiarnia (Pannonhalmi Apátsági Pincészet): www.apatsagipinceszet.hu
Viator: www.viator.co.hu


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Węgry – Pannonhalma i Viator

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: