Czechy Europa Europa z Mercedesem

Czechy – krawiec i szach w Karlowych Warach

Felix Zawojski to jeden z najpiękniejszych budynków w Karlowych Warach. Przyciąga uwagę delikatnymi architektonicznymi liniami, barwną secesyjną dekoracją oraz nazwiskiem zapisanym na fasadzie złotymi literami.

Nazwiskiem Felix Zawojski. Krawca, który w pierwszych latach XX stulecia prowadził atelier w tejże kamienicy, wzniesionej na jego zlecenie w 1900 roku przez wiedeńskiego architekta, Karla Haybäcka. Zawojski cieszył się ugruntowaną sławą, obsługując klientelę z najwyższych sfer. W owym czasie w Karlowych Warach było ponad 150 zakładów krawieckich, ale to u Zawojskiego ubierał się Edward VII, monarcha brytyjski, który przeszedł do historii jako „arbiter elegantiarum”.

Miał więc Zawojski referencje tak mocne, że do Karlowych Warów przybył perski szach, Mustaffa Eddin, aby właśnie u niego obstalować europejskiego kroju odzież. Wkrótce egzotyczny monarcha zaprzyjaźnił się z krawieckim mistrzem tak dalece, że pozwolił mu odwiedzać się bez zapowiedzi i siadać w swej obecności. Na koniec wreszcie, w dowód najwyższego uznania, zaoferował mu ponoć… cztery małżonki.

Z ostatniego przywileju krawiec nie skorzystał, zasłaniając się wiarą i osobą ślubnej połowicy, notabene znanej podówczas malarki, Marii Sztemperowej. Stosunki z szachem uległy wówczas ochłodzeniu, niemniej jednak sowite wynagrodzenie w kosztownościach zostało wypłacone. Perski władca do Karlowych Warów więcej już nie zawitał, zaś Zawojski sprzedał kamienicę pewnemu bankowi. Z zyskiem. Różne instytucje zajmowały później budynek, aż wreszcie pieczołowicie zrekonstruowany w latach 2006-2008 przekształcono w luksusowy hotel butik z 10 zaledwie pokojami dla gości. Przed kilku laty go wprawdzie zamknięto, ale kamienica pozostała ozdobą kurortu.

INFO
Dom Felixa Zawojskiego wznosi się przy promenadzie Tržiště, głównej ulicy kurortu.
Karlowe Wary: www.karlovyvary.cz


Kliknij w zdjęcie (fot. P. Wroński) - pobierz opis modelu CLA 45 AMG, z materiałów prasowych producenta z 2013 r.
Kliknij w zdjęcie (fot. P. Wroński) – pobierz opis modelu CLA 45 AMG (materiał prasowy producenta z 2013 r.).

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Czechy – krawiec i szach w Karlowych Warach

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: