Europa Europa z Mercedesem Słowacja

Słowacja – Slavín, nieznany zakątek Bratysławy

Slavín jest miejscem nieznanym przybyszom, ponieważ nikt go teraz nie promuje. Dlaczego? Bo wznosi się tam pomnik czerwonoarmistów, wystawiony ku ich chwale w latach 1957–1960, a więc w czasach, do których nikt przy zdrowych zmysłach wracać nie chce.

Roztacza się jednak stamtąd rozległa panorama, o której wspomnieć warto. Zaś na stokach wzgórza zwieńczonego strzelistym pomnikiem są otoczone grodami domy, nierzadko eleganckie wille, połączone wąskimi, krętymi uliczkami. W parku otaczającym pomnik i mogiły żołnierzy (w zbiorowych grobach i indywidualnych spoczywa 6845 czerwonoarmistów), cicho i spokojnie. Socrealistyczne akcenty – centralna kolumna wysokości 39,5 m z 11-metrową figurą żołnierza powiewającego flagą wolności, nadnaturalnej wielkości rzeźbione alegorie, płaskorzeźba na cokole pomnika, monumentalne schody oraz tablice z imionami poległych, robią wrażenie.

Na pomnik zaś, można dziś patrzeć bez negatywnych emocji, gdyż zrządzeniem losu stał się zabytkiem o wielowymiarowej wymowie. Upamiętnia zarówno zajęcie Bratysławy przez wojska radzieckie w kwietniu 1945 roku, jak i czasy komunistyczne, w którym oddawano im hołd, choć przyniesiona przez nich wolność zamieniła się szybko w okupację.

CLA 45 AMG na Slavinie w Bratysławie, fot. Paweł Wroński
CLA 45 AMG na Slavinie w Bratysławie, fot. Paweł Wroński

Wyjazd samochodem z centrum słowackiej stolicy na Slavín zajmuje tylko kilka minut.


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Słowacja – Slavín, nieznany zakątek Bratysławy

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: