Czechy Europa Europa z Mercedesem

Czechy / Praga – bobasy na wieży

W czasach socjalistycznych wieże telewizyjne stały się symbolami nowoczesności, a dominując w krajobrazie najważniejszych miast bloku wschodniego, również ich wizytówkami. Tak było w Berlinie, w Bratysławie.

Do ideowo-technologicznego wyścigu Praga dołączyła stosunkowo późno, bo dopiero w 1985 r. Budowa telewizyjnego przekaźnika na żiżkowskich Vinohradach zakończyła się już zresztą w innej epoce, w 1992 r. Nic więc dziwnego, że technicznymi rozwiązaniami praska konstrukcja dystansuje konkurencję. Ważącą 12 tys. ton wieżę osadzono na betonowym fundamencie średnicy 30, grubości 4 m, wkopanym 15 m w głąb ziemi. Składa się z trzech cylindrycznych tubusów 130-metrowej wysokości, ale z anteną obsługującą stacje radiowe i telewizyjne, liczy 216 m. Jest najwyższą praską budowlą, a zarazem doskonałym punktem widokowym. Z przeszklonych okien kondygnacji na 96 metrze nad ziemią roztacza się dookolna panorama. Z zainstalowanych na wieży urządzeń korzystają także operatorzy telefonii komórkowej. Kontroluje się stan powietrza.

W 2000 roku, gdy Praga była stolicą europejskiej kultury, nastąpiła inwazja bobasów. Pełzające po wieży niemowlaki stworzył najgłośniejszy współczesny artysta czeski, David Černý. Rodowity Prażanin, rzeźbiarz, którego instalacje budzą zawsze gorące dyskusje. Ciesząc się jednak zainteresowaniem nie mniejszym niż Most Karola czy Hradczany, są ikonami czeskiej kultury oraz symbolami stołecznego miasta.

Czarnoskóre bobasy z wieży przykuwają uwagę zwiedzających, kontrastując z jej betonową szarością. Jest ich 10. I chyba podobają się większości gości, bo jak rzecz ujął jeden z recenzentów: „Wieża telewizyjna jest sama w sobie dość obrzydliwa, ale małe raczkujące dzieci Davida Černý’ego zmieniły jej wstydliwy wygląd w coś, od czego kręci się w głowie.” Przyglądając się im z ziemi trudno ocenić wielkość niemowlęcych figurek. Jak duże są w rzeczywistości przekonamy się spacerując po Kampie, wyspie na Wełtawie, gdzie po trawniku raczkują ich trzej bliźniacy.

INFO
Žižkovská televizní věž: www.towerpark.cz
Adres: Mahlerovy sady 1, Praha 3; dojazd najbliżej jak to możliwe: linią ‚A’ praskiego metra, tramwajem ‚1’ lub autobusami ‚136’ i ‚175’
David Černý: www.davidcerny.cz


Kliknij w zdjęcie (fot. P. Wroński) - pobierz opis modelu CLA 45 AMG, z materiałów prasowych producenta z 2013 r.
Kliknij w zdjęcie (fot. P. Wroński) – pobierz opis modelu CLA 45 AMG (materiały prasowe producenta z 2013 r.)

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.

0 komentarzy dotyczących “Czechy / Praga – bobasy na wieży

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: