Göttweig nazywany bywa austriackim Monte Cassino, a to za sprawą maków, które kwitną u stóp wzgórza, na którym w XI w. wzniesiono opactwo.

Klasztor związany był z działalnością biskupa Passau Altmanna, który u schyłku XI zreformował życie zakonne i przyczynił się do odnowienia wiary w Europie. Za jego wskazaniami poszły bowiem liczne benedyktyńskie opactwa, w tym sąsiedni Melk. Jego postać przedstawiona jest na barokowym fresku na jednej ze ścian przyklasztornej bazyliki, która po licznych przebudowach należy dziś w Austrii do cennych zabytków z epoki baroku.
Opactwo jest wciąż żywym miejscem kultu. Opiekują się nim tak jak przed wiekami benedyktyni. Melk i Göttweig stanowią przystanki na jednym z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych w Europie, prowadzącym do Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. Podobnie więc jak w Melk, znajdują tu schronienie pielgrzymi. Ponadto, każdy, kto chce poświęcić czas medytacji, odzyskaniu sił duchowych, czy poszukiwaniu siebie, może spędzić w klasztorze kilka dni. Nawet osoba niewierząca, musi jednak podporządkować się rytmowi zakonnego życia.

Stanowiąc krajobrazowe dominanty oddalone od siebie o około 40 kilometrów klasztory Göttweig i Melk wyznaczają krańce położonego w dolinie Dunaju, słynącego z upraw winorośli i produkcji wina, regionu Wachau.
INFO
Benediktinerabtei, Stift Göttweig: www.stiftgoettweig.at

Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.
0 komentarzy dotyczących “Austria / Dolna Austria – Göttweig”