Praga to nie tylko Most Karola i Hradczany. Co ciekawe, w wielu miejscach, nawet tych bezpośrednio sąsiadujących z najsłynniejszymi zabytkami, również w szczycie sezonu, można znaleźć wytchnienie od tłoku i gwaru.
Na Moście Karola, tak jest niemal każdego dnia w sezonie i poza sezonem, fot. Paweł WrońskiA tak jest na Moście Legii, sąsiadującym z Mostem Karola od południa. Notabene, w Pradze nad Wełtawą przerzuconych jest 18 mostów, większość powstała w XIX wieku; fot. Paweł WrońskiDům U Černé Matky Boží (Kamienica Pod Czarną Madonną). Kubistyczne dzieło z 1912 r. projektu Josefa Gočára. Przeniesienie zasad kubizmu w sferę architektury miało miejsce jedynie w Czechach, jest więc lokalnym fenomenem w światowej sztuce; fot. Paweł WrońskiNaturalna plaża miejska na Kampie – wyspie, na której wspierają się również filary Mostu Karola. Tradycyjne miejsce spacerów; fot. Paweł WrońskiMajestatyczny, neorenesansowy gmach zamykający Senovážné náměstí na praskim Starym Mieście powstał w I połowie lat 90. XIX w. Mieścił giełdę spożywczą. W czasach komunistycznych była w nim Živnobanka, później studio TV, a po zmianie ustrojowej przełomu lat 80. i 90. XX wieku gmach odrestaurowany pod auspicjami Banku Narodowego Czech, przekształcono w centrum kongresowo-konferencyjne, fot. Paweł WrońskiŚciana Johna Lennona w zaułku na Malej Strane. Już w latach 80. zapełniła się graffiti inspirowanymi tekstami piosenek Beatlesów, doprowadzając do szału ówczesne władze Czechosłowacji. Ba, studenckie ruchy kontestacyjne skierowane przeciwko komunistycznemu reżimowi, przyjęło się nazywać w związku z tym Lennonizmem, fot. Paweł WrońskiNa rogu ulic Štěpánskiej i Vodičkovej wznosi się Pałac Lucerna (www.lucerna.cz) – kompleks wzniesiony w latach 1907-1921 wg projektu Václava Havla (dziadka pisarza i prezydenta). Hall zdobi św. Wacław na odwróconym koniu – przewrotna instalacja Davida Černého (zaprojektowana w kontraście do słynnego pomnika św. Wacława z pobliskiego Placu Wacława); fot. Paweł WrońskiSklep firmowy zakładów Moser (www.moser-glass.com), słynnej czeskiej wytwórni kryształów, fot. Paweł Wroński„Malovaný džbánku…” śpiewała już w latach 70. XX wieku Helena Vondráčková (piosenkę wydano na płycie zatytułowanej Helena v Lucerně). Dziś malowane dzbanki są popularną pamiątką z Pragi, dostepną we wszystkich niemal butikach, sklepach z zabawkami, na straganach i w galeriach handlowych, fot. Paweł WrońskiWieczorem na Kampie najjaśniej świecą pingwiny wędrujące szeregiem w kierunku budynku zajmowanego przez Muzeum Kampy; Praga wydaje się stąd odległa – po prostu inny świat, fot Paweł Wroński
Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.
0 komentarzy dotyczących “Oblicza czeskiej Pragi – obok standardów”