Europa Szwajcaria

Gdzie szukać Sherlocka?

Gdzie szukać Sherlocka? czyli 125 lat „Ostatniej zagadki” Arthura Conan Doyle’a.

Wbrew pozorom, odpowiedź, że w Anglii, jest błędna. A to dlatego, że Sir Arthur Conan Doyle żył w czasach, w których Anglicy lubowali się w odwiedzaniu Szwajcarii. Było dziko, gościnnie acz niezbyt kosztownie, i fascynowała ich wysokogórska sceneria.

Pod wielkim wpływem alpejskiego pejzażu był też autor przygód Sherlocka Holmesa. Regularnie odwiedzał Meiringen w Berneńskim Oberlandzie, goszcząc w Hotelu „Zum Wilden Mann”, i zwiedzając okolice. Jakżeż ogromne wrażenie musiały wywrzeć na nim wodospady z siedmioma kaskadami o łącznej wysokości niemal 300 m – Reichenbachfälle, skoro uwiecznił je w ostatniej noweli poświęconej przygodom genialnego detektywa. Ba, zakończył opowieść w sposób godny finału któregoś z sezonów współczesnego serialu. Po zaciętej walce, Holmes ze swym adwersarzem Profesorem Moriartym, wpadają w otchłań.

Ilustracja noweli z 1893 roku; źródło: Wikipedia (kliknij w obrazek, kryje link do źródła)
Ilustracja noweli, autorstwa Sidney Paget z 1893 roku; źródło: Wikipedia (kliknij w obrazek, kryje link do źródła)

Akcja „Ostatniej zagadki” rozgrywa się w 1891 roku. 125 lat temu. Gospodarze Meiringen uznali to za wystarczający pretekst, by jubileuszowi nadać uroczysty charakter. W dniach 27-29 maja 2016 zapraszają do siebie miłośników przygód przenikliwego detektywa. W bogatym programie obchodów przewidziano między innymi pokaz dziesięciu 125-sekundowych filmów z fabułą zainspirowaną literackim pierwowzorem, wyłonionych przez internautów spośród nadesłanych na Sherlock Holmes Video Contest. Również holmesowskie muzeum, mieszczące się w podziemiach miejscowego kościoła szeroko otworzy drzwi zwiedzającym. Podobnie jak wspomniany hotel, choć nosi już inną nawę, a mianowicie „Parkhotel du Sauvage”.

INFO
www.haslital.ch
www.sherlockholmes.ch
www.waterfall.ch


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl/ w kwietniu 2016.

0 komentarzy dotyczących “Gdzie szukać Sherlocka?

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: