Europa Polska

Jelenia Góra – idealne miasto dla rowerzystów

Ilekroć marzą mi się wakacje, a przynajmniej weekend na rowerze, z zazdrością myślę o Jeleniej Górze. Tam wszędzie można dojechać na dwóch kółkach. Zwiedzić miasto albo wyruszyć poza nie. Na trasy różnej długości i trudności – od rodzinnych przejażdżek po górskie eskapady.

Szeroki wachlarz możliwości, malowniczość położenia, sprzyjający treningowi górski klimat, a nade wszystko niekończące się wyzwania, które można stopniować, doceniła Maja Włoszczowska. Nasza czołowa mountainbikerka nie tylko tu mieszka i trenuje, ale dzieli się z innymi swoją kolarską pasją, organizując w Jeleniej Górze Bike Maraton. Najbliższa edycja u progu jesieni, 10-11 września 2016 (http://bikemaraton.com.pl/maratony/jelenia/).

Niekoniecznie trzeba iść w jej ślady. Rekreacyjna jazda rodzinna czy turystyka rowerowa też są przecież przyjemne. Spójrzmy na otoczone górami miasto w pogodny poranek, gdy w tle dla wież jego kościołów i dachów kamienic, pną się ku niebu majestatyczne Karkonosze. Trudno nie zakochać się w tym widoku. Ponadto, miasto ma blisko 900-letnią historię, której świadkami są zabytki z różnych epok, rozsiadłe wzdłuż ulic i wokół placów starówki. Jadąc rowerem obejrzymy je, trzymając się Małego lub Dużego Traktu Śródmiejskiego. A że, jak to z miastami bywa, wszystkie drogi prowadzą ku ścisłemu centrum, dotrzemy na rynek. Jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, otoczony podcieniowymi kamienicami o barokowych i renesansowych fasadach, z klasycystycznym ratuszem i fontanną z Neptunem po środku.

Uroku przejażdżkom po mieście dodają liczne parki. Zaś walory przyrodnicze i piękno architektury łączy znakomicie szlak ciągnący się u podnóża otaczających kotlinę gór, przez krainę nazwaną Doliną Pałaców i Ogrodów. Jest przy nim około 30 godnych najwyższej uwagi obiektów. Gotyckich zamków, renesansowych dworów i pałaców powstałych w okresie baroku, jak i w XIX stuleciu, a więc nawiązujących w twórczy sposób do odległej przeszłości – neogotyckich, neorenesansowych czy klasycystycznych.

Kto nade wszystko ceni kontakt z naturą też się nie zawiedzie, bo jeleniogórskie ścieżki rowerowe wybiegają z miasta, prowadząc w granice obszarów chronionych – Rudawskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Doliny Bobru oraz Karkonoskiego Parku Narodowego. Im wyżej, tym także dalej i trudniej. Jako miejsce wypadowe na górskie wycieczki rowerowe, zasłynęła najwyżej położona część Jeleniej Góry – Jagniątków.

Zdecydowanie natomiast rekreacyjny charakter mają ścieżki rowerowe w Cieplicach Zdroju. Niegdyś, ten najstarszy w Polsce kurort, był odrębną miejscowością, dziś stanowi peryferyjną wprawdzie, ale dzięki urządzeniom zdrojowym – niezwykłą dzielnicę miasta. Cieplice można równie dobrze zwiedzać, jak odwiedzać. Dla zdrowia, korzystając z usług Uzdrowiska Cieplice (www.uzdrowisko-cieplice.pl) lub dla relaksu, korzystając z oferty kąpieliska Termy Cieplickie (www.termycieplickie.pl).

Rowerzystom sprzyja w Jeleniej Górze nie tylko natura. Gospodarze tworzą bowiem konsekwentnie przyjazną miłośnikom rowerowych aktywności, infrastrukturę, usługi i serwis. Nietrudno więc wypożyczyć jednoślad, zarówno modele popularne, jak i wyspecjalizowane. Rowery można także przewozić autobusami komunikacji miejskiej.

INFO
www.turystyka.jeleniagora.pl zakładka <Trasy rowerowe>


Materiał publikowany na łamach magazynu „Świat Podróże Kultura„, w numerze czerwiec-lipiec 2016, na stronach 48-49 wraz z kalendarzem głównych imprez dla rowerzystów. Tutaj zamiast kalendarza film z www.youtube.com.

Reklamy
%d blogerów lubi to: